Pompeova návštěva v Praze má obrovský potenciál. Očekávejme zhoršení našich vztahů s Čínou

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Americký ministr zahraničí Mike Pompeo měl do Prahy zavítat už na jaře. Jedním z hlavních bodů jeho programu měla být konference věnovaná bezpečnosti 5G sítí, ovšem návštěvu tehdy zhatil koronavirus. Teď šéf americké diplomacie přijíždí do Česka v novém termínu a podle diplomatických zdrojů INFO.CZ jsou před jeho úterní návštěvou na stole v podstatě dvě témata.

Je to vyřazení čínské společnosti Huawei z budování nových 5G sítí a také novela zákona o Vojenském zpravodajství, jejíž přijetí se v Česku protahuje. Vztahy USA a Číny se za Trumpovy administrativy podstatně zhoršily a hlava státu se nijak netají tím, že právě „obchodní válka“ s Pekingem bude i centrální otázkou blížících se prezidentských voleb. I to je důvod, proč Američané čím dál usilovněji tlačí na své spojence, aby zakázali účast Huawei na budování 5G sítí s odůvodněním, že přední čínská firma představuje bezpečnostní riziko.

Pozice Česka je v tomto velmi váhavá, jakkoliv se původně zdálo, že Praha zaujímá vůči technologické firmě jeden z nejtvrdších postojů. Pokud někdo (zejména Američané) očekával, že Huawei nevyhnutelně čeká rozhodný zákaz na výstavbě v Česku, musí dnes být zklamán. Vláda měla už před několika týdny poslat do Bruselu stanovisko k pravidlům pro budování moderních sítí, ale pokud tak učinila, nestalo se to veřejně. Jasné stanovisko v poslední době nevydal ani Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti, ačkoli v minulosti před výrobky firmy varoval.

Demograf Sobotka: mnoho zemí se stane postrasovými, etnické kategorie ztratí význam

„Nikomu se do toho příliš nechce. Vláda nechce jít do konfliktu s Hradem a zbytek se k tomu necítí úplně povolaný,“ řekl pro INFO.CZ diplomat, který si nepřeje být jmenován. Babiš přitom s Pompeem v květnu podepsal jakousi 5G deklaraci, o níž předem nikdo nevěděl. Dá se tak očekávat, že americký ministr bude Babiše dál tlačit, aby Česko Huawei rozhodně zakázalo. Šlo by o logický vývoj: Při loňské návštěvě Bílého domu se premiér jasně přihlásil k atlantické vazbě a nebylo by zase tak překvapivé, pokud by z jeho úst zazněla ostrá slova na adresu Číny. V tomto kontextu připomeňme i nadcházející podzimní cestu šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, což bude v zásadě bezprecedentní krok, který Čína nese nelibě.

Realista může po Pompeově návštěvě očekávat další citelné zhoršení česko–čínských vztahů, pokud je to tedy ještě možné. Bude samozřejmě záležet na Babišově postoji a reakci, ale nelze očekávat, že by americké spojence kritizoval. Tím spíš, že druhým tématem zmíněným v úvodu článku má být novela zákona o Vojenském zpravodajství, která má údajně výrazně zvýšit kyberbezpečnost Česka, ale jejíž příprava se vleče. Spolupráce s USA v této oblasti přitom patří mezi ukázkové a šéf tuzemského Vojenského zpravodajství Jan Beroun nedávno získal významné americké ocenění.

Koštoval: Spojenecké vztahy USA s Evropany nejsou samozřejmostí

SDÍLET
sinfin.digital