Pompeova návštěva v Praze má obrovský potenciál. Očekávejme zhoršení našich vztahů s Čínou

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Americký ministr zahraničí Mike Pompeo měl do Prahy zavítat už na jaře. Jedním z hlavních bodů jeho programu měla být konference věnovaná bezpečnosti 5G sítí, ovšem návštěvu tehdy zhatil koronavirus. Teď šéf americké diplomacie přijíždí do Česka v novém termínu a podle diplomatických zdrojů INFO.CZ jsou před jeho úterní návštěvou na stole v podstatě dvě témata.

Je to vyřazení čínské společnosti Huawei z budování nových 5G sítí a také novela zákona o Vojenském zpravodajství, jejíž přijetí se v Česku protahuje. Vztahy USA a Číny se za Trumpovy administrativy podstatně zhoršily a hlava státu se nijak netají tím, že právě „obchodní válka“ s Pekingem bude i centrální otázkou blížících se prezidentských voleb. I to je důvod, proč Američané čím dál usilovněji tlačí na své spojence, aby zakázali účast Huawei na budování 5G sítí s odůvodněním, že přední čínská firma představuje bezpečnostní riziko.

Pozice Česka je v tomto velmi váhavá, jakkoliv se původně zdálo, že Praha zaujímá vůči technologické firmě jeden z nejtvrdších postojů. Pokud někdo (zejména Američané) očekával, že Huawei nevyhnutelně čeká rozhodný zákaz na výstavbě v Česku, musí dnes být zklamán. Vláda měla už před několika týdny poslat do Bruselu stanovisko k pravidlům pro budování moderních sítí, ale pokud tak učinila, nestalo se to veřejně. Jasné stanovisko v poslední době nevydal ani Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnosti, ačkoli v minulosti před výrobky firmy varoval.

Demograf Sobotka: mnoho zemí se stane postrasovými, etnické kategorie ztratí význam

sinfin.digital