Poplují Piráti a Starostové společně proti Babišovi?

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Nejvyšší „pirát“ Ivan Bartoš v rozhovoru pro Novinky.cz uvedl, že pokud jeho strana výrazně uspěje v příštích sněmovních volbách, je připraven stát se premiérem. Piráti by navíc mohli utvořit předvolební koalici s hnutím STAN, podle Bartoše je voličské jádro jednoznačně pro. Obě uskupení už předtím dala zelenou vzájemným námluvám a Piráti o koalici právě hlasují na svém fóru. Být STAN, tak se ale radši mám na pozoru. Někteří členové Pirátské strany totiž zůstávají věrní tradičním idejím pirátství a veřejně už dopředu vymýšlejí, jak hodit Starosty přes palubu. Jen tím ukazují, proč u nás podobné koalice často krachují.

Piráty a STAN nejvíc pojí to, že ani jedna strana nemá jasnou politickou profilaci a podle potřeby může stát rozkročená zprava doleva. Tedy spíš doleva, i když se STAN nejdřív do celostátní politiky vyvezl na zádech kdysi silné pravicové TOP 09. Zapomeňme teď na nedávné krajské volby, které vždycky ze STAN udělají „velkou“ partaj. V posledních sněmovních volbách hnutí sotva prolezlo do sněmovny a od té doby v průzkumech volebních preferencí okupuje pětiprocentní hranici. A jeho šéf Vít Rakušan je podle posledního průzkumu agentury STEM celostátně ještě méně populární než kápo komunistů Vojtěch Filip.

STAN proto do koalice s Piráty zřejmě nejvíc motivuje pud sebezáchovy, díky němuž se před posledními sněmovními volbami málem přilepil na záda lidovců. Společná volební koalice ale tehdy krachla hlavně kvůli kandidátkám. STAN na ně cpal i svou třetí ligu a lidovci se lekli, že by je podruhé mohli ze sněmovny vyvést právě starostové. Piráti jsou teď druhou nejsilnější stranou a právě se STAN se „kanibalizují“ o potenciální voliče. Aritmeticky nicméně společně sahají na víc než dvacet procent hlasů, což je přibližuje k ANO.

Vytvoří Miloš Zeman novou vládu?

Zapomeňme ale i na prostou aritmetiku, volby často překvapují. Piráti navíc zatím na svém fóru (definitivně se rozhodne v půlce listopadu) místy háží starosty přes palubu. Kromě jiného se bojí, že je STAN připraví o jejich pirátskou identitu, která poslední dobou úspěšně nejvíc „loupí“ právě na opozičních stranách včetně STAN. Proto ještě před vznikem koalice vymýšlejí, jak případně zbavit společné kandidátky kádrů STAN, pokud nebudou mít správnou pirátskou identitu.

Je tu ale ještě jedna věc, která v politice trumfuje i programový průnik, o němž politici rádi mluví, když se z nouze různě slepují: personálie. A málokdo si na jedné lodi umí představit úspěšného a populárního Bartoše, který ji chce logicky kormidlovat, s überambiciózním politickým „trpaslíkem“ Vítem Rakušanem, šéfem STAN. Ten je totiž ohledně osobních ambicí ještě méně skromný než exšéf STAN Petr Gazdík, jenž se vždycky nacpal úplně všude.

Členové Spojených sil pro Prahu o koaličních Pirátech říkají, že jsou prostě jiní lidé. V praxi to znamená, že i společnou koaliční loď stejně kormidlují po svém a partnery ke kormidlu radši moc nepouštějí, aby jim nekazili plavební kurs. Obden to předvádí pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, jenž koaliční politiku nejradši dělá na svém osobním twitteru. Naposledy tam pro jistotu oznámil i to, že půjde coby lékař dobrovolničit do nemocnice, i když se lékařství nikdy nevěnoval. Klidně nás mohl téhle informace ušetřit. Dobrovolnictví totiž nejvíc hřeje, když ho politicky netěžíte.

Západ v boji s koronavirem zvolil horší taktiku. A zbytečně obětoval tisíce životů, říká filozof Novotný

STAN za sebou táhne lehce zrádnou stopu politické maximalizace volebního minima. To si kdysi vyzkoušela TOP 09 a chvíli to zažívali i lidovci, jimž po volební „koalici“ se starosty zbyl jen památný chlapecký videoklip tehdejších šéfů obou partají. Toxické personálie, osobní ambice a vzájemná politická žárlivost už rozložily vládní i stranické koalice. Zkušenost z Prahy ukazuje, že Piráti vládnou podobnou magickou silou jako ANO: sílí na úkor svých koaličních partnerů, jimž u vládního kormidla nechávají jen drobky, případně průšvihy. Na STAN by tak v koalici s Piráty mohlo zbýt hlavně sledování twitteru Pirátů. To jen aby taky věděli, co se zrovna děje.      

SDÍLET
sinfin.digital