Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozor až budete vyplňovat daně. Na penzijním a životním pojištění můžete vydělat více

Pozor až budete vyplňovat daně. Na penzijním a životním pojištění můžete vydělat více

Jednou z daňových změn, která ovlivní naše daňová přiznání podávaná na jaře příštího roku za rok 2017, je zvýšení limitu pro odpočet penzijního pojištění a životního pojištění od základu daně. Tento limit se totiž zvyšuje na dvojnásobek ze stávajících 12 tisíc Kč na 24 tisíc Kč.

Na penzijním připojištění, prostřednictvím kterého lidé spoří na důchod, je maximální roční státní příspěvek ve výši 530 Kč měsíčně, tedy 6 360 Kč. Na tom se nic nemění. Nemění se nic ani na možnosti odečíst si toto spoření z daňové povinnosti. Maximálního plnění však člověk dosáhne pouze v případě, že do spoření investuje tři tisíce korun měsíčně a víc, v takovém případě je možnost odečíst celých 24 tisíc daňové povinnosti. Za spoření dva a půl tisíce měsíčně je možné uplatňovat daňový odpočet ve výši 18 tisíc Kč ročně, minimální odpočet je vztažen k investici 2 000 Kč měsíčně.

K navýšení, přesněji řečeno zdvojnásobení limitu pro uplatnění daňového odpočtu dochází i u produktů životního pojištění bez možnosti flexibilního výběru - původní limit narostl z 12 000 Kč taktéž na 24 000 Kč.

Prakticky to znamená, že pro dosažení maximální daňové výhody musí poplatník vkládat minimálně 3 000 Kč na penzijní spoření a 2 000 Kč na životní pojištění, tedy celkem investovat do pojistných produktů 5 000 Kč měsíčně. Ve spojení se základní slevou na poplatníka daně to znamená, že zaměstnanec s průměrným příjmem (27 220 Kč) by při této výši investic fakticky žádnou daň neplatil (v roce 2016 s nižšími odpočty poplatník zaplatí na dani 20 550 Kč). Je však samozřejmě diskutabilní, kolik lidí s průměrným příjmem je schopno měsíčně odkládat stranou 5 000 Kč.

Příležitost dlouhodobné investice do těchto pojištění se tak reálně otevírá jen středně a vysokopříjmovým skupinám, případně těm skupinám zaměstnanců, které dostávají velkorysý příspěvek na penzijní pojištění od svého zaměstnavatele.

Autor je hlavní analytik společnosti Top Forex

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744