Pozoruhodná debata kolem stavebního zákona. Proč obce útočí na zákon, který jim může pomoci?

Michal Půr

11. 01. 2020 • 13:15

Komentář Michala Půra| Debatu kolem nového stavebního zákona ovládly podle očekávání emoce. Překvapivá nejsou vyjádření aktivistů a některých novinářů, kteří se vždy a všude budou stavět proti developerům, ale poněkud nestandardní je snaha části vedení Svazu měst a obcí zákon „shodit“.

„Mezi ministerstvem pro místní rozvoj a svazem vždy platila nepsaná dohoda o neútočení. MMR je ostatně úřad, který posílá městům a obcím peníze,“ řekl INFO.CZ nejmenovaný zdroj z ministerstva. Neochota zveřejňovat svá jména je typická i pro druhou stranu spor. „Nechápu, proč za nás nemluví šéf svazu František Lukl, protože ne zdaleka všichni mají stejný názor,“ dodává zástupce měst a obcí.

Tento rozpor je vůbec nejzajímavější s ohledem na to, že za Svaz měst a obcí zákon kritizuje jeho výkonná ředitelka a bývalá starostka Jesenice Radka Vladyková. Podle některých členů svazu je to zhruba podobná situace, kdy za ministra vystupuje jeho tajemník.

V tomto případě se navíc na jedné straně utkali ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová a na druhé straně Vladyková, bývalá nadějná politička ANO, jež se s Babišovým hnutím rozešla. Není úplně jisté proč, ale Vladykovou každopádně v minulosti zasáhla kauza, na níž upozornil deník Právo. Novináři Vladykovou v podstatě obvinili, že účelově zúžila společné jmění manželů v hodnotě více než 100 milionů korun.

Na jedné straně se tak nový stavební zákon, který vznikl zcela standardně, jak jsme již psali, ocitl pod očekávanou palbou aktivistů, na straně druhé se ovšem objevuje i spor, který maličko zavání vyřizováním účtů. To vše v zemi, kde získání razítek pro získání stavebního povolení zabere 246 dní a Česko se tak v délce celého řízení nachází na 156. místě na světě se státy, kde se staví tak maximálně chatrče z vlnitého plechu.

Bez rychlejší výstavby není vůbec reálné, abychom se dočkali levnějších bytů ve velkých městech. Na jejich území výrazně převažuje poptávka nabídku a krvavý boj proti developerům z posledních let je bezesporu hlavním důvodem neúnosného růstu cen nemovitostí. Pokud nabídka nedotáhne poptávku, což se bez nového stavebního zákona nestane, nelze čekat pokles cen. A to už se vůbec nemusíme bavit o výstavbě infrastruktury, kde Česko zaostává v podstatě za každým státem Evropy.

SDÍLET