Praha stále čeká na nového primátora a radní, Spolu by mělo kývnout na nabídku ANO

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Od komunálních voleb uběhly více než dva měsíce a Praze stále chybí nové vedení. Povolební vyjednávání jsou zablokovaná poté, co Piráti vytvořili s Prahou sobě „blokační koalici“ a začali vítězné Spolu bombardovat požadavky na složení rady. Pražany však tyto tanečky příliš nezajímají a chtějí jediné – fungující metropoli. Pro pražské Spolu a jejího lídra Bohuslava Svobodu by dávalo největší smysl, aby „dorovnala“ bluff Pirátů a kývla na nabídku hnutí ANO na vytvoření menšinové rady. Jak naznačují některé zdroje, tento scénář by mohl přijít ještě před Vánoci.

Že současné tanečky na pražském Magistrátu nebaví opravdu už vůbec nikoho, ukazuje například nedávný průzkum Sanepu pro CNN Prima News. Podle něj současná patová situace vadí asi 85 procentům Pražanů, opačný postoj má jen přes 10 procent obyvatel metropole. Není divu. Doslova největší část práce politika je umět se dohodnout s dalšími politiky – ovšem ti nově zvolení nezvládají ani to.

V tom, kdo za současnou situaci může, mají Pražané celkem jasno – nejvíce lidí viní Piráty. Po právu. Pražská koalice na vládním půdorysu (tedy Spolu, STAN a Piráti) už dávno mohla úřadovat, pokud by v mezičase Piráti nevytvořili povolební „blokační“ koalici s Prahou Sobě a nezačali vítěze voleb bombardovat řadou požadavků a ultimát. 

Situace se v posledních týdnech dostala do statusu quo, který se nedaří prolomit – a pro politiky nastal čas si přiznat, že když nejde realizovat to nejlepší řešení, je na čase sáhnout po tom druhém nejlepším. 

sinfin.digital