Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pravda o Švejnarovi a Babišovi. Komentář Viliama Bucherta

Pravda o Švejnarovi a Babišovi. Komentář Viliama Bucherta

No jistě, Andrej Babiš a jeho piáristé to opět sehráli skvěle. Vítěz voleb se v neděli dopoledne setkal v Průhonicích s ekonomem a někdejším prezidentským kandidátem Janem Švejnarem. Nebyla to zdaleka jejich první schůzka a podle všeho ani poslední. Jenže média to přetvořila ve spekulace, že Švejnar by mohl být ve vládě či dokonce kandidátem na Pražský hrad. Pravda je ale poněkud jiná. Babiš to ovšem moc nekomentoval. Proč také? Renomovaný ekonom jej těsně po volbách v očích mnoha lidí určitým způsobem „legalizoval“, takže je lepší to moc médiím nevyvracet.

 
 
 
 

Jenže Jan Švejnar se s Andrejem Babišem schází už dlouho a poměrně pravidelně. Předtím měli schůzku na začátku léta, ale to nikdo nezaznamenal. Nikdo o tom tehdy nespekuloval, co to znamená.

Švejnar opakovaně diskutuje se šéfem hnutí ANO 2011 například o takzvaném Průmyslu 4.0 (to je označení pro současný trend digitalizace a s ním související automatizace výroby a v důsledku toho budoucí změny na trhu práce), ale také o školství a vědě. Švejnar je také šéfem Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který produkuje nejrůznější studie. Poslední byly o důchodech a rodinné politice. A o tyto analýzy se Babiš zajímá. Navíc v době, kdy byl Babiš ministrem financí, tak pod něj spadal Český aeroholding, kde je předsedou dozorčí rady právě Švejnar. V té době se oba muži scházeli ještě častěji, než v současnosti.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

O víkendu se měl Babiš se Švejnarem potkat v sobotu ráno, ale vítěz voleb to přesunul na neděli dopoledne. Zda záměrně, aby o tom pak napsala média, můžeme jenom spekulovat. Kdyby se totiž potkali v sobotu ráno, zřejmě by si toho nikdo nevšiml. Takto média čekala v Průhonicích, s kým se po volbách Babiš setká. V neděli večer pak Švejnar odletěl do slovinské Lublaně.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1