Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pravice jde do voleb. Kdo rozhodne? Komentář Bohumila Pečinky

Pravice jde do voleb. Kdo rozhodne? Komentář Bohumila Pečinky

S výjimkou parlamentních voleb v roce 2006 soupeřila o hlasy českých voličů vždy „měkčí“ a „tvrdší“ pravice. Tato dualita bude zachována i před sněmovními volbami v říjnu 2017.

 
 

Hlavním reprezentantem měkčí pravice byla od svého vzniku TOP 09. Vnitřní krize, odchod Karla Schwarzenberga z čela strany a rozvod se Starosty způsobily, že strana hledá novou identitu. Tu zatím nepomohl dotvořit ani nový stranický program do roku 2030. Hlavním konkurentem TOP 09 na měkké pravici je rodící se koalice vládní KDU-ČSL a stále ještě opozičních Gazdíkových Starostů. Některé lidovecké kraje ji ovšem mohou logicky klást odpor – nebudou chtít přenechat místo na kandidátkách partnerům.

Rozhodně platí, že pokud vznikne společná kandidátka lidovců a Starostů, bude to znamenat – bez ohledu na volební výsledek – tečku za parlamentním působením TOP 09. Dvojjedinost na tvrdší pravici reprezentují dnes ODS a nová strana Realistů v čele s Petrem Robejškem. ODS příští týden začíná velkou sérii mítinků spojenou s prezentací programových východisek. V dubnu chce strana na programové konferenci v Praze svůj volební program zveřejnit.

ODS je v paradoxní situaci. Má svých osm procent celkem jistých, procento či dvě mohou přijít od TOP 09, ale dřívější hlavní zásobárna sympatizantů dnes hlasuje pro Babišovo ANO. Pokud ODS nenajde fungující poselství, získá svůj nový standard, ale neposune sebe ani svou politiku ani o metr dopředu.

Těžší to mají Realisté. Příští týden začne v Praze první série Robejškových výjezdů po vlastech českých spojená s poznáváním struktur, které se k étosu Realistů přihlásily. Po této „předkampani“ bude následovat začátkem dubna představení programu pod heslem Pravá síla. Ve všech ohledech bude hlavním příjemcem tohoto programu bývalý volič ODS. Začátkem dubna pak speciálně pro něj zveřejní nový program.

Stratégové Realistů jdou do voleb s plánem být plnohodnotnou alternativou nejen ODS, ale i ANO. Podaří se? Za určitých okolností by asi mohlo. To by se ovšem Robejšek musel jasně vyjádřit, že jde do toho. Zatím váhá mezi pobytem na penzi v Hamburku a úlohou „mentora“. Ta ale nepředstavuje nic jiného než jakousi substituci učitele někdejší občanské výchovy, ovšem v podmínkách politiky.

Karty jsou rozdané, spojené nádoby nastavené. Lze předpokládat, že přelévání hlasů od strany ke straně bude minimální. Rozčísnout volby může vlastně jen ODS, pokud dokáže své zklamané voliče jasně oslovit ve stylu klasického „Hoši, z vandru domů“.

Další komentáře Bohumila Pečinky si můžete přečíst ZDE

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744