Přebarvené autobusy, duha nad magistrátem a jinak nic. Pražská koalice znovu boduje

 FOTO: superlative.works

Petr Holec

04. 08. 2020 • 14:40
GLOSA PETRA HOLCE | Pro pražskou koalici to byl příznačný den. V pondělí ráno vyvěsili hlavouni Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu na balkonu magistrátu duhovou vlajku na podporu Prague Pride a odpoledne koalice i navzdory Spojeným silám odhlasovala přebarvení pražské MHD. Ani jedno Pražanům nijak nevylepší život, obojí je jen pokračováním symbolických PR gest. A v mezičase dál pokračuje potupná „poprava“ Spojených sil.

Noční starosta, lasery místo novoročního ohňostroje, duhová a tibetská vlajka na magistrátu, „restaurační“ Smetanovo trucnábřeží téměř bez hostů, přebarvení MHD a nonstop dohodovací řízení. Tak vypadá účet po víc než rok a půl trvajícím úřadování pražské koalice „nenávisti“. Nenávisti proto, že nejhlasitější opozicí koalice jsou poslední dobou paradoxně samy koaliční Spojené síly, které Piráti a Praha sobě prostě válcují, jak potřebují. Naposled to udělali s přebarvením MHD. 

„Nejdřív lidem zdraží MHD a teď budou lidem přebarvovat autobusy,“ komentoval to lapidárně člen Spojených sil, jenž chce zůstat v anonymitě. Vlastně nejde jen o přebarvení, ale i o konec MHD, jak jsme ji dosud znali; nově se z ní stane PID, tedy Pražská integrovaná doprava, která jezdí i mimo metropoli. Pro Pražany to určitě bude zásadní změna k lepšímu, kterou nám před volbami slibovala Praha sobě (hromadná doprava „bez vedra a zápachu“ a levná): pořád sice bude stejně „voňavá“ i s vedrem, zato ale dražší a šedočervená. 

Navíc jde o „fantastické“ načasování. Praha řeší, jak zalepí koronavirové díry v rozpočtu, které odhaduje na 12–15 miliard korun, a proto přebarvení náměstek primátora pro dopravu za Prahu sobě Adam Scheinherr hrdě oznámí právě nyní. Ano, šedočervené tramvaje, autobusy a metro mají stát „jen“ nějakých sto milionů korun, jenže právě symbolika v politice obvykle trumfuje realitu.  

„V době koronavirové krize mají být finanční prostředky využity smysluplněji ve prospěch obyvatel Prahy. Doba není tomuto nakloněna a tyto návrhy působí nevhodně, obzvláště ve chvíli, kdy naši koaliční partneři vedou také debatu o zdražování MHD a parkování v hlavním městě,” komentoval to šéf klubu Spojených sil Jiří Pospíšil. Aby taky ne: magistrátní výstřelky (nebo spíš výstřely) Pirátů a Prahy sobě, kteří si potrpí na PR gesta, nakonec nejvíc odskáčou právě Spojené síly, jejichž voliči nejezdí na koloběžce.

Přebarvením MHD pražská koalice jen pokračuje v hitparádě prázdných gest. V září Praha oslaví pět let od konce poslední velké městské stavby, jíž byl tunel Blanka, a půst pokračuje. Tedy pokud do něj nezapočítáme rekonstrukci Libeňského mostu, volební hit Prahy sobě. Scheinherr nedávno oznámil, že by koncem léta „rád“ vypsal příslušnou veřejnou zakázku, i to ale bude symbolické výročí: právě před rokem Praha zrušila první veřejnou zakázku na opravu Libeňáku, protože se do ní přihlásil jediný zájemce, který navíc nesplnil podmínky. 

Takže bych na Scheinherra úplně nesázel. Možná i proto se nedávno pirátský primátor Zdeněk Hřib na twitteru pochlubil jiným velkým stavebním úspěchem. „Máme územní rozhodnutí k Pražskému okruhu v úseku 511 (Běchovice - D1)! 1165 připomínek vypořádáno. Další milník Pražského okruhu konečně zdolán, můžeme pokračovat dál,“ napsal. Škoda jen, že jde o státní stavbu a Praha je v tom „nevinně“.  

A podobně je to i s dalším velkým Hřibovým „obchodem“. Primátor nedávno připustil, že se s Babišem nakonec nejspíš dohodne ohledně úřednického komplexu v Letňanech, který nechce. Premiér za něj totiž Praze dává tolik, že si to ani Hřib prostě nemůže dovolit odmítnout, byť má válku s Babišem v popisu práce. Na magistrátu to nejspíš všichni vědí dávno a jen se baví tím, jak Hřib vše prodlužuje a předstírá, že o něco bojuje, aby to pak slavnostně oznámil na twitteru jako své velké vítězství.

SDÍLET