Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před talentem dostal přednost týmový duch, začíná trnitá cesta nového šéfa německé diplomacie. Komentář I. Záruby

Před talentem dostal přednost týmový duch, začíná trnitá cesta nového šéfa německé diplomacie. Komentář I. Záruby

Když vyslovil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v narážce na stranického rivala Martina Schulze hanlivou větu o muži s „chlupy” v obličeji, zatloukl si podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung poslední hřebík do rakve. Myšleno do zbytkových šancí zůstat v úřadě šéfa spolkové diplomacii, talentu a oblibě své osoby navzdory. Nic na tom nezměnilo vysvětlení, že šlo o slova jeho dcerky, která ocenila, že když nebude tatínek ve vrcholné politice, bude s ním trávit více času, což je lepší, než být ve společnosti toho vousatého pána. A nepomohlo ani, že si Gabriel za tento úlet následně sypal popel na hlavu.

Jeho protivníci a kritici v řadách domovské sociální demokracie (SPD), jmenujme především novou předsedkyni Andreu Nahlesovou (vystřídala Schulze) a designovaného vicepremiéra Olafa Scholze, dávali už nějaký čas najevo, že Gabriel nemůže ve vládě zůstat. Vytýkali mu, že neumí udržet na uzdě temperament, což domáckou historkou potvrdil, a že je přílišný solitér. Velkou koalici vyjednali přece socialisté jako celek, ne?

Strana se rozhodla vyměnit Gabrielovou popularitu za týmovost, jejímž ztělesněním je dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas (51). Nemá sice se zahraniční politikou potřebné zkušenosti, nicméně je podle vedení SPD připraven odolat pokušení, aby se Němcům snažil zalíbit. Je pracovitý a snaživý, otázkou bude, jaký prostor mu zahraničně činná kancléřka Angela Merkelová ponechá. Není euroskeptikem, z dosavadní praxe ví, jak si počínat vůči Moskvě, zdůrazňují komentátoři. Zároveň platí, že výzvy čekají na Berlín v každém směru na mapě.

Nabízí se rovněž otázka, zda dospěje rozklížená sociální demokracie k vnitřnímu klidu, když má o kabinetu jasno. „Narušitelé“ jsou jasní, jako například šéf mladých partajních nadějí Kevin Kühnert. Pak jsou tu odstavení, jmenovitě Gabriel a Schulz. Zbývají ti loajální, aspoň navenek, jako je Maas.

Tomu pomohlo, že se v posledních týdnech k zahraničněpolitickým tématům aktivně hlásil. Možná právě proto, aby zakryl, že v nich není zrovna kovaný. Nedá se mu však upřít, že diplomatický um ukázal už dříve. V minulých letech musel společně s ministrem vnitra Thomasem de Maizière hledat řešení v řadě společných záležitostí. Maas byl vždy ten umírněnější, který nedával průchod emocím.

Před volbami v roce 2013 byl přitom federálně „no name”. Coby vystudovaný právník působil v rodném Sársku: vedl ministerstvo energetiky, dopravy a životního prostředí, dotáhl to na vicepremiéra. Ostruhy coby ministr spravedlnosti si vysloužil četnými normami, mezi něž patří kvóty pro ženy, zastropování cen nájemného, protiteroristické zákony nebo opatření na ochranu spotřebitelů.

Odpor vyvolala jeho intervence ve prospěch povinného ukládání osobních dat uživatelů internetu a mobilů, které je momentálně mimo platnost, a tvrdost proti štváčům na webech a sociálních sítích. Tyto postoje z něj dělají terč nenávisti pro příslušníky a přívržence extrémistické a populistické Alternativy pro Německo (AfD), která brojí za Německo bez imigrantů a volá po změně starých pořádků. 

Válčení této platformy s Maasem vyvrcholilo vytištěním plakátů s politikem za mřížemi. Dotyčný tvrdí, že ze svých názorů nesleví. Má to ale naprogramovaný háček. Nový ministr zahraničí má za sebou stranu, která slábne, a velká koalice není stabilním soustrojím, jímž by být chtěla. AfD, jež skončila v loňských zářijových volbách třetí, naopak posiluje a na svou příležitost si míní počkat.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1