Články odjinud

Před talentem dostal přednost týmový duch, začíná trnitá cesta nového šéfa německé diplomacie. Komentář I. Záruby

Před talentem dostal přednost týmový duch, začíná trnitá cesta nového šéfa německé diplomacie. Komentář I. Záruby

Když vyslovil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v narážce na stranického rivala Martina Schulze hanlivou větu o muži s „chlupy” v obličeji, zatloukl si podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung poslední hřebík do rakve. Myšleno do zbytkových šancí zůstat v úřadě šéfa spolkové diplomacii, talentu a oblibě své osoby navzdory. Nic na tom nezměnilo vysvětlení, že šlo o slova jeho dcerky, která ocenila, že když nebude tatínek ve vrcholné politice, bude s ním trávit více času, což je lepší, než být ve společnosti toho vousatého pána. A nepomohlo ani, že si Gabriel za tento úlet následně sypal popel na hlavu.

Jeho protivníci a kritici v řadách domovské sociální demokracie (SPD), jmenujme především novou předsedkyni Andreu Nahlesovou (vystřídala Schulze) a designovaného vicepremiéra Olafa Scholze, dávali už nějaký čas najevo, že Gabriel nemůže ve vládě zůstat. Vytýkali mu, že neumí udržet na uzdě temperament, což domáckou historkou potvrdil, a že je přílišný solitér. Velkou koalici vyjednali přece socialisté jako celek, ne?

Strana se rozhodla vyměnit Gabrielovou popularitu za týmovost, jejímž ztělesněním je dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas (51). Nemá sice se zahraniční politikou potřebné zkušenosti, nicméně je podle vedení SPD připraven odolat pokušení, aby se Němcům snažil zalíbit. Je pracovitý a snaživý, otázkou bude, jaký prostor mu zahraničně činná kancléřka Angela Merkelová ponechá. Není euroskeptikem, z dosavadní praxe ví, jak si počínat vůči Moskvě, zdůrazňují komentátoři. Zároveň platí, že výzvy čekají na Berlín v každém směru na mapě.

Nabízí se rovněž otázka, zda dospěje rozklížená sociální demokracie k vnitřnímu klidu, když má o kabinetu jasno. „Narušitelé“ jsou jasní, jako například šéf mladých partajních nadějí Kevin Kühnert. Pak jsou tu odstavení, jmenovitě Gabriel a Schulz. Zbývají ti loajální, aspoň navenek, jako je Maas.

Tomu pomohlo, že se v posledních týdnech k zahraničněpolitickým tématům aktivně hlásil. Možná právě proto, aby zakryl, že v nich není zrovna kovaný. Nedá se mu však upřít, že diplomatický um ukázal už dříve. V minulých letech musel společně s ministrem vnitra Thomasem de Maizière hledat řešení v řadě společných záležitostí. Maas byl vždy ten umírněnější, který nedával průchod emocím.

Před volbami v roce 2013 byl přitom federálně „no name”. Coby vystudovaný právník působil v rodném Sársku: vedl ministerstvo energetiky, dopravy a životního prostředí, dotáhl to na vicepremiéra. Ostruhy coby ministr spravedlnosti si vysloužil četnými normami, mezi něž patří kvóty pro ženy, zastropování cen nájemného, protiteroristické zákony nebo opatření na ochranu spotřebitelů.

Odpor vyvolala jeho intervence ve prospěch povinného ukládání osobních dat uživatelů internetu a mobilů, které je momentálně mimo platnost, a tvrdost proti štváčům na webech a sociálních sítích. Tyto postoje z něj dělají terč nenávisti pro příslušníky a přívržence extrémistické a populistické Alternativy pro Německo (AfD), která brojí za Německo bez imigrantů a volá po změně starých pořádků. 

Válčení této platformy s Maasem vyvrcholilo vytištěním plakátů s politikem za mřížemi. Dotyčný tvrdí, že ze svých názorů nesleví. Má to ale naprogramovaný háček. Nový ministr zahraničí má za sebou stranu, která slábne, a velká koalice není stabilním soustrojím, jímž by být chtěla. AfD, jež skončila v loňských zářijových volbách třetí, naopak posiluje a na svou příležitost si míní počkat.