Předčasné volby nejsou v zájmu Babiše. Nejdřív se půjdete naočkovat, teprve pak volit

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Hned potom, co komunisté vypověděli toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, začalo se v mediálním prostoru spekulovat, co to bude znamenat pro její budoucnost. V zásadě jsou tu tři scénáře: 1. sněmovna vysloví nedůvěru vládě a ta dovládne – jak už avizoval prezident – do podzimních voleb v demisi; 2. sněmovna vládě vysloví nedůvěru, rozpustí se a budou předčasné volby; 3. Nestane se nic.

Nejprve citujme Ústavu:

„Byla-li Poslanecká sněmovna rozpuštěna, konají se volby do šedesáti dnů po jejím rozpuštění.“

Pak prezidenta Miloše Zemana: 

„...předpokládám, že by pak bylo hlasování o nedůvěře vládě, a s komunistickými hlasy by ta vláda neobstála, tak podle Ústavy není stanovena lhůta, po které vláda v demisi může nebo nemůže vládnout. Já bych se snažil v tomto případě přesvědčovat všechny parlamentní strany, aby vyčkaly do voleb s tím, že je zbytečné, abychom tady měli dvě vlády v krátkém časovém sledu. Jednak by to stálo hodně peněz, jednak by to vytvářelo zbytečný chaos a nestabilitu. Noví lidé by se museli zaučovat a než by poznali, kde je na ministerstvech toaleta a jak se jmenuje sekretářka, tak už by byly volby a třeba by tam potom nebyli.“

Zemanův výrok je několik dnů starý, řekl ho v rozhovoru pro Blesk. Takže první závěr zní takto: pokud by ve sněmovně došlo na hlasování o nedůvěře a vláda ho prohrála, prezident ji nechá v úřadě do podzimních voleb.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co chce vrchní pirát Bartoš a proč je to tařka nemožné?
  • Proč nakonec všechno závisí jen a pouze na Babišovi?
  • A co to říká o jeho kondici před podzimními volbami?
sinfin.digital