Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předčasné volby? Vydělal by na nich jen a jen Babiš. Komentář Vratislava Dostála

Předčasné volby? Vydělal by na nich jen a jen Babiš. Komentář Vratislava Dostála

Většina aktérů předčasné volby jako řešení aktuální politické krize zatím odmítá. Tvrdí přitom, že by oproti stávající situaci prakticky nezměnily rozložení sil ve sněmovně, tudíž by předseda nejsilnější formace Andrej Babiš čelil podobným problémům, jako nyní. Faktem je, že podpora jednotlivých politických subjektů – aspoň pokud můžeme věřit sociologickým šetřením – nevykazuje nikterak zásadní dynamiku, na druhou stranu ale stále platí, že pokud malé středopravé strany nepřistoupí ke strategickému tahu v podobě nějaké formy spolupráce, některá či některé z nich se už příště do dolní komory dostat nemusí. Vydělal by na tom jen Andrej Babiš.

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byly od loňského prosince do letošního dubna pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých křesel aspoň jeden měsíc tři formace: KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Lidovci jsou sice podle aktuálního volebního modelu nad pěti procenty, avšak třeba v únoru byly pod pěti procenty všechny tři formace zároveň. Nyní přitom disponují třiadvaceti mandáty, a pokud by shodou okolností v případných předčasných volbách propadly, většinu z nich by schlamstlo hnutí ANO.

Český volební systém do sněmovny je totiž v přepočtu hlasů na mandáty nespravedlivý v tom smyslu, že nahrává silnějším a poškozuje slabší. Hranicí je zisk okolo dvanácti procent hlasů. Pro ilustraci: hnutí ANO v loňských volbách obdrželo necelých třicet procent hlasů, avšak disponuje 78 mandáty ve dvou set členné sněmovně. Což je 39 procent mandátů. A jenom souhra šťastných okolností zapříčinila, že ANO nezískalo mandátů ještě víc. Stačilo, aby se jedna ze tří stran, která skončila těsně nad pěti procenty, do sněmovny nedostala, a z propadlých hlasů by profitovalo právě hnutí ANO.

Starosty a nezávislé volilo loni na podzim 5,18 procent voličů, což pro ně po přepočtu hlasů na mandáty znamenalo zisk šesti křesel v dolní komoře, tedy jen 3,5 procenta mandátů. Podobně je na tom TOP 09 a lidovci. Ve světle těchto čísel je jenom dobře, že případné rozpuštění sněmovny Piráti podmiňují změnou volebních pravidel právě v tom smyslu, aby byla spravedlivější. A měli by s k nim přidat i ostatní subjekty. Není to totiž v zájmu – jak se mnohdy tvrdí – pouze malých stran, ale především v zájmu kvality demokracie. Klíčovou funkcí proporčního volebního systému je zrcadlení rozličných názorů ve společnosti na půdě sněmovny, a pokud možno spravedlivě.

Zpět ale k případnému výsledku předčasných voleb. Na první pohled zaujme, že ani jedna z opozičních formací nedokáže těžit z neschopnosti Andreje Babiše sestavit vládu s důvěrou. Na druhou stranu lze říct, že ač se premiér v demisi snaží zalíbit kdekomu, ani jeho hnutí na tom nikterak výrazně neprofituje. Ba naopak: z aktuálních čísel CVVM dokonce vyplývá, že je to právě hnutí ANO, kdo od prosince nejvíc ztratil. Zatímco tehdy mu volební model přisuzoval přes pětatřicet procent hlasů, nyní je pod třiceti. Pro úplnost je ale třeba dodat, že ve srovnání s volebním výsledkem je nyní hnutí ANO na svých číslech.

Na druhém a třetím místě se dlouhodobě pohybují občanští demokraté a Piráti. Mírně nahoru jde podle CVVM aktuálně druhá ODS se 13,5 procenty hlasů, třetí Piráty by podle dubnového volebního modelu volilo 12,5 procent voličů. ODS přitom ve volbách brala 11,32 procent hlasů, Piráti 10,79. Za nimi se pohybují podle CVVM sociální demokraté s 11,5 procenty a komunisté s procenty deseti. Teprve šestá je SPD ze 7,5 procenty a sedmí jsou lidovci s 6,5 procenty. Ve srovnání s volebním výsledkem je na tom z těchto stran nejlépe ČSSD, nejhůře SPD Tomia Okamury.

Politický terén lze – aspoň analyticky – popsat na pozadí několika základních konfliktních linií. Pokud bychom se orientovaly podle klasické pravolevé osy, zaujme, jak špatně je na tom v součtu pořád levice, tedy ČSSD a KSČM. Stále tak platí teze, že Babiš, a to i ve vládě, oslovuje především segmenty tradičních nalevo situovaných stran. Navzdory tomu se ale pravici nedaří expandovat. Pokud Babiš v roce 2013 z části přetáhnul voliče ODS nebo TOP 09, nyní je zjevné, že se velká část z nich sice od Babiše odklání, avšak nemusí to nutně znamenat, že se vrací k původním stranám.

Pro pochopení politické dynamiky si totiž s pravolevým štěpením už právě od voleb 2013 nevystačíme. Je potřeba zohlednit osu tradiční politické strany vs. protestní, populistické či antisystémové formace. Zatímco pilíře polistopadové politiky, tedy ODS, KDU-ČSL a ČSSD (TOP 09 a STAN jsou pod pěti procenty, jejich voliči by tudíž nebyli hypoteticky zastoupeni ve sněmovně), by podle volebního modelu CVVM volilo v součtu 31,5 procent voličů, hnutí ANO, Piráty, komunisty a SPD téměř šedesát procent. Právě tento moment potvrzuje, že je polistopadové politické uspořádání na konci s dechem.

A je to také moment, pokud bychom se měli vrátit na začátek článku, se kterým souvisí vznik jakékoli příští vlády. Pokud budou totiž i nadále tradiční politické formace ztrácet na úkor nových, mnohdy populistických či extremistických hnutí, je jenom otázka času, kdy spolu tyto subjekty vytvoří legitimní většinovou vládu. A pokud jsme v úvodu napsali, že může po případných předčasných volbách propadnout podstatně víc hlasů než loni, sluší se doplnit, že by za takové konstelace většinu ve sněmovně mohla Babišovi zaručit aliance jenom s KSČM, anebo dokonce jenom s Okamurou.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1