Články odjinud

Předčasné volby? Vydělal by na nich jen a jen Babiš. Komentář Vratislava Dostála

Předčasné volby? Vydělal by na nich jen a jen Babiš. Komentář Vratislava Dostála

Většina aktérů předčasné volby jako řešení aktuální politické krize zatím odmítá. Tvrdí přitom, že by oproti stávající situaci prakticky nezměnily rozložení sil ve sněmovně, tudíž by předseda nejsilnější formace Andrej Babiš čelil podobným problémům, jako nyní. Faktem je, že podpora jednotlivých politických subjektů – aspoň pokud můžeme věřit sociologickým šetřením – nevykazuje nikterak zásadní dynamiku, na druhou stranu ale stále platí, že pokud malé středopravé strany nepřistoupí ke strategickému tahu v podobě nějaké formy spolupráce, některá či některé z nich se už příště do dolní komory dostat nemusí. Vydělal by na tom jen Andrej Babiš.

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byly od loňského prosince do letošního dubna pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých křesel aspoň jeden měsíc tři formace: KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Lidovci jsou sice podle aktuálního volebního modelu nad pěti procenty, avšak třeba v únoru byly pod pěti procenty všechny tři formace zároveň. Nyní přitom disponují třiadvaceti mandáty, a pokud by shodou okolností v případných předčasných volbách propadly, většinu z nich by schlamstlo hnutí ANO.

Český volební systém do sněmovny je totiž v přepočtu hlasů na mandáty nespravedlivý v tom smyslu, že nahrává silnějším a poškozuje slabší. Hranicí je zisk okolo dvanácti procent hlasů. Pro ilustraci: hnutí ANO v loňských volbách obdrželo necelých třicet procent hlasů, avšak disponuje 78 mandáty ve dvou set členné sněmovně. Což je 39 procent mandátů. A jenom souhra šťastných okolností zapříčinila, že ANO nezískalo mandátů ještě víc. Stačilo, aby se jedna ze tří stran, která skončila těsně nad pěti procenty, do sněmovny nedostala, a z propadlých hlasů by profitovalo právě hnutí ANO.

Starosty a nezávislé volilo loni na podzim 5,18 procent voličů, což pro ně po přepočtu hlasů na mandáty znamenalo zisk šesti křesel v dolní komoře, tedy jen 3,5 procenta mandátů. Podobně je na tom TOP 09 a lidovci. Ve světle těchto čísel je jenom dobře, že případné rozpuštění sněmovny Piráti podmiňují změnou volebních pravidel právě v tom smyslu, aby byla spravedlivější. A měli by s k nim přidat i ostatní subjekty. Není to totiž v zájmu – jak se mnohdy tvrdí – pouze malých stran, ale především v zájmu kvality demokracie. Klíčovou funkcí proporčního volebního systému je zrcadlení rozličných názorů ve společnosti na půdě sněmovny, a pokud možno spravedlivě.

Zpět ale k případnému výsledku předčasných voleb. Na první pohled zaujme, že ani jedna z opozičních formací nedokáže těžit z neschopnosti Andreje Babiše sestavit vládu s důvěrou. Na druhou stranu lze říct, že ač se premiér v demisi snaží zalíbit kdekomu, ani jeho hnutí na tom nikterak výrazně neprofituje. Ba naopak: z aktuálních čísel CVVM dokonce vyplývá, že je to právě hnutí ANO, kdo od prosince nejvíc ztratil. Zatímco tehdy mu volební model přisuzoval přes pětatřicet procent hlasů, nyní je pod třiceti. Pro úplnost je ale třeba dodat, že ve srovnání s volebním výsledkem je nyní hnutí ANO na svých číslech.

Na druhém a třetím místě se dlouhodobě pohybují občanští demokraté a Piráti. Mírně nahoru jde podle CVVM aktuálně druhá ODS se 13,5 procenty hlasů, třetí Piráty by podle dubnového volebního modelu volilo 12,5 procent voličů. ODS přitom ve volbách brala 11,32 procent hlasů, Piráti 10,79. Za nimi se pohybují podle CVVM sociální demokraté s 11,5 procenty a komunisté s procenty deseti. Teprve šestá je SPD ze 7,5 procenty a sedmí jsou lidovci s 6,5 procenty. Ve srovnání s volebním výsledkem je na tom z těchto stran nejlépe ČSSD, nejhůře SPD Tomia Okamury.

Politický terén lze – aspoň analyticky – popsat na pozadí několika základních konfliktních linií. Pokud bychom se orientovaly podle klasické pravolevé osy, zaujme, jak špatně je na tom v součtu pořád levice, tedy ČSSD a KSČM. Stále tak platí teze, že Babiš, a to i ve vládě, oslovuje především segmenty tradičních nalevo situovaných stran. Navzdory tomu se ale pravici nedaří expandovat. Pokud Babiš v roce 2013 z části přetáhnul voliče ODS nebo TOP 09, nyní je zjevné, že se velká část z nich sice od Babiše odklání, avšak nemusí to nutně znamenat, že se vrací k původním stranám.

Pro pochopení politické dynamiky si totiž s pravolevým štěpením už právě od voleb 2013 nevystačíme. Je potřeba zohlednit osu tradiční politické strany vs. protestní, populistické či antisystémové formace. Zatímco pilíře polistopadové politiky, tedy ODS, KDU-ČSL a ČSSD (TOP 09 a STAN jsou pod pěti procenty, jejich voliči by tudíž nebyli hypoteticky zastoupeni ve sněmovně), by podle volebního modelu CVVM volilo v součtu 31,5 procent voličů, hnutí ANO, Piráty, komunisty a SPD téměř šedesát procent. Právě tento moment potvrzuje, že je polistopadové politické uspořádání na konci s dechem.

A je to také moment, pokud bychom se měli vrátit na začátek článku, se kterým souvisí vznik jakékoli příští vlády. Pokud budou totiž i nadále tradiční politické formace ztrácet na úkor nových, mnohdy populistických či extremistických hnutí, je jenom otázka času, kdy spolu tyto subjekty vytvoří legitimní většinovou vládu. A pokud jsme v úvodu napsali, že může po případných předčasných volbách propadnout podstatně víc hlasů než loni, sluší se doplnit, že by za takové konstelace většinu ve sněmovně mohla Babišovi zaručit aliance jenom s KSČM, anebo dokonce jenom s Okamurou.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818