Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přetěžká volba: Dát hlas nastrčené celebritě, nebo vysloužilému parlamentnímu matadorovi? Komentář J. Štefka

Přetěžká volba: Dát hlas nastrčené celebritě, nebo vysloužilému parlamentnímu matadorovi? Komentář J. Štefka

Sestavování stranických kandidátek pro volby do Poslanecké sněmovny míří do finále. Jednotlivé partaje je mají odeslat příslušným krajských úřadům nejpozději do úterý 15. srpna. Pak budou mít ještě necelý týden na případnou úpravu kandidátky nebo personální rošády v jejich útrobách. Přístup stran se různí. Zatímco jedni sázejí na ostřílené matadory, jiní se snaží voliče navábit na celebrity všeho druhu. A co na to český volič? Komu tentokrát skočí na lep?

Soudě podle dosavadních průzkumů i dle nálad ve společnosti lze konstatovat, že český volič je zmaten, škrábe se na zátylku a neví. Ne, že by na tom před čtyřmi lety byl lépe, ale míra apatie, nezájmu či znechucení se s postupem času navyšuje. Volební účast je díky těmto emocím rok od roku nižší a je možné, že letos poprvé v dějinách naší země přijde k parlamentním volbám méně než 5 milionů voličů a účast bude činit jen nějakých 57 – 59 procent. A možná i méně...

Velká část běžných lidí neví, koho volit. V minulosti tito lidé svoji přízeň obměňovali a dávali to pokaždé někomu jinému, výsledkem však bylo stejné rozčarování. Pokud se těmto lidem během následujících dvou měsíců nezalíbí někdo jiný či staronový nebo nebudou od něj umluveni, zůstanou doma a volit nepůjdou.

Taktika jednotlivých politických stran je různá. Někde na přední místa kandidátek cpou vysloužilé poslance, ministry a vlivné straníky, jinde si berou na pomoc neokoukané tváře, úspěšné podnikatele, sportovce či celebrity. A nad tím vším cirkusem stojí volič a ptá se: mám to dát této straně, protože tam je ten úspěšný podnikatel nebo známý herec z televize nebo to dát tadytomu, který už sedí ve sněmovně čtvrté období, moc o něm není slyšel, ale aspoň nedělá průšvihy?

Jádro pudla totiž spočívá v tom, že ani sebehezčí celebrita nebo sebeúspěšnější podnikatel nemusí ve sněmovně nic dokázat. Jednak proto, že tam bude zvolen za určitou partaj s pevně danými pravidly a programem a hlavně nikde není psáno, že se své poslanecké práci bude věnovat stále a naplno. Co když bude nějaký průšvih v jeho firmě, co když přijde nabídka na dobrý film...?

Další kapitolou samou o sobě jsou lékaři, právníci a další významné profese, které mají vedle poslaneckého mandátu své praxe, které nehodlají zavřít a skrze něž chtějí vydělávat. Lidé jim přirozeně věří nejvíce, pro mnoho z nich však je poslanecká lavice jen solidní vedlejšák.

Potíž je tedy v tom, že moc dobře nevíme, kdo by se měl o přízeň voličů ucházet. Měli bychom totiž brát na zřetel, že taková osobnost by měla být bezúhonná, čestná, vzdělaná a empatická a měla by brát výkon funkce zákonodárce jako svoje poslání a věnovat se tomu naplno a neřešit ještě tisíce dalších šolichů, funkcí a činností všude možně i nemožně. Ač se snažím, jak se snažím, nenapadne mne více lidí než kolik je prstů na jedné ruce. A pak si vezměme, že do sněmovny a Senátu musíte takových lidí posadit 281.

Výsledek tohoto výběru je pak velice tristní. Stačí si totiž jen vzpomenout, jak zní jedna z prvních vět poslance či senátora, když je popotahován za špatnou docházku či další prohřešky. Tací lidé říkají, že se vstupem do politiky obětovali a mimo parlament by si vydělali mnohem více. Toto je třeba mít na paměti, obzvlášť v situaci, kdy se v některých krajích a v některých stranách rvou tito kandidáti o přední místa na kandidátkách doslova jako koně.

Další komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1