Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezident se musí ihned vrátit z Ruska. Komentář Karla Steigerwalda

Prezident se musí ihned vrátit z Ruska. Komentář Karla Steigerwalda

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo v den, kdy v Rusku začíná návštěva prezidenta Zemana, na svém serveru článek Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné, protože mu zachránil 20 let míru. V Rusku se nic neděje samo od sebe. Toto ruské vládní stanovisko není pro Českou republiku přijatelné. Proto bylo zveřejněno právě v den příletu prezidenta. Ten by měl ihned státní návštěvu přerušit a vrátit se domů.

Ani tisíc naftových studen a milión výhodných kšeftů by neospravedlnily Zemanovo pokračování v návštěvě. Mlčky nebo, nedej bůh, s nějakým novým bonmotem by tím článku z ruského ministerstva obrany přitakal. Přitakání by znamenalo velezradu. Hlava státu nemůže předstírat, že se o článku nedozvěděla, nemůže se tvářit, jako by se z Moskvy na Prahu nechumelilo. Může reagovat jediným způsobem, státní návštěvu ukončit. Tvrdší urážku a ponížení cizího státu si lze jen obtížně představit.

Rusové milují řeč symbolů. Kdo sedí napravo, kdo nahoře, kdo a proč má černý kabát. I z takových signálů se skládala ruská politika. Pořadí mužů v politbyru. Posadili tě dnes o židli dál, byls zítra mrtvý muž. Doslova. Dožadovat se vděku za okupaci a přesně v den, kdy hlava kdysi okupované země přijede, to je vzkaz čitelný, srozumitelný.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU: Vše důležité v mimořádné rubrice INFO.CZ >>>

Pokud prezident Zeman bude v Rusku dál prodlévat a pokud by mu vláda republiky to prodlévání trpěla a pokud by Senát České republiky za to nepodal žalobu za velezradu, byla by mrtvá samostatná Česká republika. Ruský vzkaz je tvrdý test: jak už jste daleko s tím vnitřním rozkladem státu, Češi? Už vydržíte všechno a budete k mání? Odprosíte nás?

Rusové si neváží sluhů. Ty zašlápnou, a ještě je pomluví. Respekt mají jen před chování jasným a odvážným. Lísat se k nim nemá smysl. Přehlédnutí tohoto ruského státního vzkazu by vyvolalo otázky: máme ještě prezidenta, jsme ještě republika, nebo už jen ruské příhraničí? Jde do tuhého, pane prezidente Zemane, vraťte se domů ještě dnes.

Další kroky jsou na české diplomacii.

Další texty autora na Reflex.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744