Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příliš bílý muž na kole, aneb když platíme za vlastní urážky. Komentář Alexandry Udženije

Příliš bílý muž na kole, aneb když platíme za vlastní urážky. Komentář Alexandry Udženije

Pokud chce člověk dělat politiku, musí být zvyklý na náhlé zvraty, zdánlivou nelogičnost jednotlivých kroků i na lidi, kteří zcela ochotně a dobrovolně rezignují na vlastní důstojnost. Někdy je toho však v jednom týdnu příliš.

Odvolávám, co jsem slíbil a slibuji, co jsem odvolal

Bylo nebylo, 20 poslanců hnutí ANO připojilo se nedávno k návrhu zmírnit protikuřácký zákon. Jeho spoluautor Patrik Nacher (ANO) volal po návratu selského rozumu. Vyjadřovali se k tomu ostatní členové hnutí ANO, mnozí kladně. Dokonce i majitel hnutí Andrej Babiš byl jedním z nich.

Realita? Před zahájením schůze v Poslanecké sněmovně proběhlo jednání klubu ANO, kde ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch požádal o závazné hlasování proti tomuto návrhu (tedy i 20 vlastním lidem). Andrej Babiš všechny zastánce novely nečekaně ostře zkritizoval a najednou bylo všechno jinak. Jaká byla reakce poslanců hnutí ANO, kteří novelu spolupředkládali? Ano, tušíte správně, popřeli sebe sama a hlasovali pro zamítnutí. Pan Nacher, kandidát na pražského primátora, se hlasování raději vůbec nezúčastnil, prý z pracovních důvodů.

Zaměstnanci hnutí už asi nevěří pohádce o státu jako (jejich) firmě, ale moc dobře vědí, jak se musí chovat, aby nepřišel skandál. Musí být pro ně silně hořké a paradoxní, že varování či konec zaměstnaneckého poměru v ANO jsou oznamovány na hlavní stránce firemního tisku (Lidovek nebo MF Dnes). Paní Šlechtová by o tom mohla psát knihy.

Urážejte mě a já vám za to zaplatím

"Naše násilí, vaše násilí", divadelní hra, která byla uvedena v rámci festivalu Divadelní svět Brno vzbudila velký rozruch. Pochopitelně nejvíce se směje její režisér Oliver Frljić, který částečně za peníze daňových poplatníků a částečně za peníze německého fondu, cestuje po Evropě a uráží ty, kteří mu na jeho představení nuceně přispívají. Doma v Chorvatsku to radši ani nezkusil a ví proč.

Což je asi ten největší paradox. Představte si, kdyby se pokusil přijet se svou hrou do nějaké muslimské země, kterou údajně jako evropská civilizace znásilňujeme. Začal by protahovat státní symboly všemi možnými tělesnými otvory, motorovou pilou porážet jejich náboženské předměty či jenom zobrazovat proroka Mohameda. Všichni tušíme, jak by to divadelní představení dopadlo.

Proto se vyžívá v urážení a nenávidění vlastní civilizace, která jako jediná umožňuje urážet své základy a ještě mu za to platí. Nevím, jak vy, ale já na takové odporné "umění" ze svých peněz přispívat nechci!

Příliš bílý pro cyklistiku

A hořká třešnička na závěr? Britský deník The Independent přinesl zprávu, že londýnský komisař pro chůzi a cyklistiku, Will Norman, se nechal slyšet, že kolo v Londýně používá příliš mnoho bílých, středostavovských mužů. Prý je potřeba zapojit více žen a etnických minorit.

Říkáte si, jak zapojit? Samozřejmě pomocí speciálních grantů. Tento pán se má starat o bezpečnost cyklodopravy a považuje za největší problém londýnské cyklisticky pohlaví či původ. Je to nejen absurdní, ale hlavně rasistické právě k té většině bílých mužů, která už na kole jezdí. Londýňané si tedy opět platí někoho, kdo je v přímém přenosu uráží za to, jací jsou a jak se chovají. Ale to už není paradox, spíše idiocie.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč.


Autorka je pražská zastupitelka a místopředsedkyně ODS

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1