Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přímá volba prezidenta? Omyl a ústavněprávní nesmysl

Přímá volba prezidenta? Omyl a ústavněprávní nesmysl
 

Jak si počátkem nového roku povšiml i proslulý komentátor Reflexu J. X. Doležal (2. 1. 2017 — Přímá volba prezidenta: Buranokracie se nám zjevně líbí), přímou volbu prezidenta prý upřednostňuje čtyřiaosmdesát procent Čechů, Moravanů, Romů a Slezanů. Mám zcela opačný názor než oni! Přímou volbu českého prezidenta pokládám de facto za odborné pochybení a ústavněprávní nesmysl!

Ze systémového hlediska nutno konstatovat, že přímá volba odpovídá prezidentskému systému. V naší ústavněprávní struktuře působí naprosto cizorodě.

Podotkněme, že po celé dějiny naší novodobé demokracie byl a je český stát parlamentní, a nikoliv prezidentskou republikou. Český kočkopes – přímá volba plodící silného prezidenta, avšak s formálně relativně malými kompetencemi –, myslím, nemá v civilizovaném světě obdoby. A hlavně je to semeniště zbytečných problémů, což vidíme v posledních měsících. To je jasné každému serióznímu a přemýšlivějšímu čtenáři.

Proboha, proč poslanci a senátoři, když upravovali naši normu norem – tedy ústavu –, to tehdy udělali takto polovičatě?

Senát PČR jako pojistka smysluplných právních norem zde nevídaně selhal. V tom plně souhlasím s bývalým předsedou Senátu a právním pedagogem Petrem Pithartem. Prezident Zeman opakovaně usiluje rozšířit sféru svého vlivu mimo oficiální rámec svých kompetencí.

Proč k tomu dochází?

In media res: Díky institutu přímé volby prezidenta! Milióny hlasů z přímé volby Zemanovi dodaly neuvěřitelnou energii do plachet jeho pověstného nafukovacího člunu Vysočina.

Dobří lidé, aby mi bylo lépe porozuměno, můj text nesměřuji proti prezidentu M. Zemanovi, ale proti nesmyslnému a se zbytkem ústavního pořádku hodně špatně kompatibilnímu institutu přímé prezidentské volby.

Jelikož o peníze jde až v první řadě, nezapomínejme také, že přímá volba prezidenta je v porovnání s nepřímou volbou zbytečně finančně nákladná. Nebylo by rozumnější použít zhruba dvě miliardy, které stojí, například na zdravotnictví, školství či na obranu proti terorismu?

Podtrženo a sečteno: vraťme se k původní podobě volby prezidenta. K volbě nepřímé! Tedy k takové, kterou jsme v ČR měli v právním řádu až do prvního října 2012, dokdy byla hlava státu volena nepřímo Parlamentem na společné schůzi obou jeho komor. K systému tedy sice ne ideálnímu (tahanice kolem volby Václava Klause nejsou zapomenuty), nicméně mnohem lepšímu, než je ten dnešní!

Nenechme se dále vláčet populisty a jejich iracionálními snahami.

A aby toho nebylo málo, mnozí uvažují o přímé volbě starostů a hejtmanů. Pokud by nedošlo k promyšlené, a zejména komplexní změně obecního (respektive krajského) zřízení, samo o sobě by to vedlo k dalším zbytečným zmatkům.

DALŠÍ KOMENTÁŘE PETRA KOLMANA SI PŘEČTETE NA WEBU REFLEXU

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1