Primátor Hřib jako maják naděje? Tohle se vám přihodí fakt jen v Bruselu

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | V bruselské redakci serveru Politico se zasnili a uviděli velkého snílka. A sice pražského pirátského primátora Zdeňka Hřiba, který prý z Prahy dělá „zářivé město a maják naděje pro liberály v regionu sklouzávajícím k pravicovému autoritářství“. Proto ho v kategorii „Snílků“ hodili na seznam 28 nejvlivnějších osobností Evropy, jemuž nepřekvapivě diktuje německá kancléřka Angela Merkelová.

Ano, vypadá to jako vtip. Nebo spíš politická satira, jež v Česku pořád tak zoufale chybí. Pravda totiž je, že je Hřib asi nejhorším pražským primátorem, co Praha zažila. Což vám vzhledem k primátorskému tablu řekne zhruba vše, co jste (ne)chtěli vědět. Introvertního (koaliční partneři říkají lehce autistického) lékaře vedení města přímo děsí a celou dobu svého primátorování proto nejvíc ze všeho utíká před primátorskou odpovědností. Primátorem je tak hlavně na Twitteru.

Hřib nezvládá řídit zastupitelstvo ani komunikovat s koaličními partnery, takže se mu už dva roky téměř permanentně rozpadá magistrátní koalice. To je nejspíš i důvod, proč Hřib místo Prahy radši řídí spíš své vlastní PR, které si logicky buduje mimo hlavní město. A nejradši to dělá buď výlety na Tchaj-wan, nebo rozhovory pro zahraniční noviny, pro které je situace v Praze samozřejmě pod jejich rozlišovací schopnosti. Pro ně je Hřib prostě hrdina jen proto, že Číňanům vypověděl jednu smlouvu.   

sinfin.digital