Primátor Hřib jako maják naděje? Tohle se vám přihodí fakt jen v Bruselu

GLOSA PETRA HOLCE | V bruselské redakci serveru Politico se zasnili a uviděli velkého snílka. A sice pražského pirátského primátora Zdeňka Hřiba, který prý z Prahy dělá „zářivé město a maják naděje pro liberály v regionu sklouzávajícím k pravicovému autoritářství“. Proto ho v kategorii „Snílků“ hodili na seznam 28 nejvlivnějších osobností Evropy, jemuž nepřekvapivě diktuje německá kancléřka Angela Merkelová.

Ano, vypadá to jako vtip. Nebo spíš politická satira, jež v Česku pořád tak zoufale chybí. Pravda totiž je, že je Hřib asi nejhorším pražským primátorem, co Praha zažila. Což vám vzhledem k primátorskému tablu řekne zhruba vše, co jste (ne)chtěli vědět. Introvertního (koaliční partneři říkají lehce autistického) lékaře vedení města přímo děsí a celou dobu svého primátorování proto nejvíc ze všeho utíká před primátorskou odpovědností. Primátorem je tak hlavně na Twitteru.

Hřib nezvládá řídit zastupitelstvo ani komunikovat s koaličními partnery, takže se mu už dva roky téměř permanentně rozpadá magistrátní koalice. To je nejspíš i důvod, proč Hřib místo Prahy radši řídí spíš své vlastní PR, které si logicky buduje mimo hlavní město. A nejradši to dělá buď výlety na Tchaj-wan, nebo rozhovory pro zahraniční noviny, pro které je situace v Praze samozřejmě pod jejich rozlišovací schopnosti. Pro ně je Hřib prostě hrdina jen proto, že Číňanům vypověděl jednu smlouvu.   

Rychetský mluví jinak, než soudí. A po slovenské justici se už zase zatýká i v té české, glosuje Václav Vlk

Pražského primátora tak hodnotí jen podle toho, jak moc dokáže naštvat Číňany. Možná by proto nebylo od věci, kdyby redakce Politico někdy vyrazila na exkurzi do Prahy. Nasát zdejší vzduch, říká se tomu. Pak by se její redaktoři Hřiba třeba zeptali i na dopravní zácpy, z plezíru zavřenou půlku hlavního nábřeží maskovanou pirátskou lodí anebo tajná hlasování o největších veřejných zakázkách, za něž zřejmě vděčíme slibované pirátské transparentnosti. A pak by si u Hřiba v kanceláři mohli dát výtečnou kávu, jestli o ní ještě neslyšeli...

Ale co taky chcete od bruselského webu, že? Tohle se vám totiž přihodí jen v bruselské bublině, co tak spolehlivě izoluje od reality plebsu. Ostatně před dvěma roky Politico hodilo na stejný seznam poslance TOP 09 Dominika Feriho. Toho pro změnu proto, že bychom ho v roce 2019 měli bedlivě sledovat, protože prý může v nadcházejících letech změnit tvář své země nebo celé Evropské unie. A my ho sledovali – a kromě slavné šarvátky na vinném koštu nic moc neviděli.

Nejnebezpečnější byl Havel, Vaculík byl psychopat. Známý psychiatr Plzák hlásil StB i informace o pacientech

Snad kromě toho, že i sám Feri začal sebekriticky mluvit o tom, že jedna jeho poslanecká čtyřletka bohatě stačila a že už proto nejspíš nebude znovu kandidovat. Nakonec práva si již při práci dodělal a i jisté jméno si udělal. Jenže pak přišel koronavir, Feri pomohl rozjet pandemický web a na Instagramu nabral tolik sledujících lidí, že ho šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová začala přemlouvat, ať to zvedne ještě jednou. Ostatně když ho na webu sleduje víc lidí, než volí celou TOP 09...

Už se nemůžu dočkat, jakého českého politika hodí bruselské Politico na svůj seznam za rok, začíná to totiž být fakt legrace. Asi největší „snílek“ v celém parlamentu je Karel Schwarzenberg, jenže i on už řekl, že příští rok na podzim končí. Nebo že by šéfka TOP 09 ještě přemluvila i jeho? „Nadále budu pracovat na tom, aby byla Praha svobodným, otevřeným, suverénním, důstojným a udržitelným místem pro život,“ komentoval poctu od Politico Hřib. Doufejme, že to bude dělat hlavně mimo Prahu.

SDÍLET
sinfin.digital