Příště to dáme. Čím hůř prohrají, tím víc naši politici lpí na funkci. Korektní nekorektnost Petra Holce

Kam se sakra v české politice poděly slavné Topolánkovy „gule“? Tradiční politické strany právě prodělaly volební masakr, když dohromady dají zhruba stejně voličů jako Andrej Babiš, jejich lídři se ale tváří i mluví, jako by vyhráli. „Příště to dáme!“ slíbil například po pětiprocentním fiasku TOP 09 její šéf Miroslav Kalousek. Fakt – a co asi: že se TOP 09, která ztratila od voleb 2010 půlmilionu voličů, tedy téměř dvě třetiny, ani nedostane do sněmovny? V jiném oboru se tomu říká masochismus.

TOP 09 volilo v jejích prvních volbách v roce 2010 a s „knížetem“ v čele 17 procent voličů. Teď spadla na 5 procent a Kalousek vychází z průzkumů popularity a důvěryhodnosti setrvale jako jeden z nejhorších. Místo sobě ale za volební výsledek nadává voličům a zatím ve funkci hezky česky „drží“. Kalousek voličům sliboval, že „neuhne“, a místo toho teď uhnuli oni jemu. „Míra“, jak si říkal na předvolebních pivních táccích, ale vůbec není jediný držák v nejvyšší volební funkci.

V ČSSD to po těžké porážce vře. Tlak na vedoucí triumvirát sílí, o slovo se hlásí kritici

Naopak. I ČSSD samozřejmě tušila, že jí z rukou voličů čeká zlý trest, na to už ve všech posledních volbách i volebních preferencích padá spolehlivě a dlouho. Že to ale bude sedmiprocentní trest, tedy třetinový volební zisk, to nejspíš nečekal ani prezident Miloš Zeman, někdejší úspěšný šéf ČSSD a od zrady v prezidentské volbě i její neméně úspěšný ničitel.

A co na to duo jejích „krizových“ volebních lídrů, kteří si hráli na hodného a zlého poldu? Milan Chovanec si diktuje podmínky, za kterých půjde do vlády, zatímco Zaorálek lituje, že do volební kampaně nenaskočil dřív! Možná věří, že mohl ČSSD pomoci ven ze sněmovny. Anebo už nemají v Lidovém domě v rámci škrtů ani televizi.

ČSSD je připravena odejít do opozice, ANO chce v čele sněmovny Vondráčka

Pravda, že drží vůdce komunistů Vojtěch Filip, který od voličů taky slízl sedmiprocentní výprask, je pochopitelné. Komunističtí vůdci jsou odjakživa zvyklí, že je z nejvyšších funkcí vynášejí nohama napřed, takže Filip vlastně jen drží tradici. V nejvyšší funkci je navíc jen přes deset let, na správného komunistu tedy teprve začíná. Nejen Sobotka, Zaorálek, Chovanec, Kalousek i Filip jako by vůbec netušili, že jsou špunty svých partají a přesluhujícími relikty jedné politické generace, jejíž čas se dávno naplnil.

Těžko říct, proč naši političtí lídři pořád neumějí odejít, jak je zvykem na Západě. Tam lídři vždy nastoupí, pak dosáhnou (nebo taky ne) vrcholu a zmizí, často do soukromého sektoru. U nás tomuhle konceptu stále nějak nerozumíme. Většina našich lídrů z funkce odchází politicky přinejlepším polomrtvá a soukromý sektor je děsí natolik, že obvykle zůstanou finančně přisátí na vlastní partaj. ČSSD pro Sobotku chystala post šéfa sněmovny, to teď ale bude boj, když mají v Lidovém domě hned tři „mrtvé“ muže.

Zeman sehraje s Babišem svoji partii. Jmenuje ho premiérem, Sobotku podrobil brutální kritice

Je to vlastně velká ironie, jak už to v politice bývá. Šéf Zelených Matěj Stropnický nějaký čas všechny dobře bavil svým chlapeckým účesem, knírem i hlasováním proti vlastní koalici, nakonec ale Topolánkovy „gule“ ukázala jako jediný. Když si i Zelení nyní zažili volební fiasko, odstoupil hned jako jediný ze všech lídrů.

 

SDÍLET
sinfin.digital