Příští vláda převezme nikoliv ráj, nýbrž Babišem navěky zadluženou zemi

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Ráj v Česku nebyl před volbami a nenastane ani po volbách. Navzdory tomu, co v reakci na volební prohru tvrdil premiér Andrej Babiš a navzdory tomu, že se vlády v zemi může ujmout vítězná pětikoalice, která slibuje zásadní změnu k lepšímu. Státní kasa je však zřejmě už „navěky“ proděravěna natolik, že by sebemenší ozdravení veřejných financí a jakékoliv pootočení negativního zadlužovacího vývoje bylo úspěchem.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v reakci na volební nevítězství dovodil, že s případným příchodem pětikoalice k moci nebude v zemi lépe. „Já vám signalizuji, že ten ráj na zemi je teďka,“ uvedl dosluhující premiér. Evidentně se domnívá (respektive chce, aby si to všichni mysleli), že to byl on, kdo v Česku vybudoval ráj… Opak je přitom pravdou. Státní finance jsou toho neblahým důkazem. Ekonomika je zdecimována covidovými lockdowny. Zdeformována drogou zvanou eurodotace. Rozežrána expanzí návykových státních výdajů. Vládní dluh vytvořený během dvou let míří v souhrnu k 800 miliardám korun. A ve Sněmovně už je státní rozpočet na příští rok s další sekerou ve výši téměř 380 miliard. To vše korunováno rezignací dosluhující vlády na jakékoliv ozdravné ekonomické reformy.

Pokud zde přece jen pro někoho nastal „ráj“, pak možná pro vybrané příjemce dotací. Možná pro vybrané skupiny obyvatel závislé na vládní „dobrotivosti“, která zvyšovala platy i v době rekordní ekonomické recese, a ještě rekordnějšího prohlubování vládního dluhu. Pro Česko jako celek však ráj nenastal. Leda tak dluhový, který ale není dlouhodobě udržitelný a nelze jej považovat za „dobro“. Andrej Babiš má nicméně v tom, že nová vláda, kterou už sestavuje pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti, nemá příliš velkou šanci vést Česko k přesvědčivému rozkvětu. Myšleno v oblasti státního hospodaření a v dohlédnutelném časovém horizontu. Až se jí nakonec podaří obsadit ministerská křesla a ujmout se rozhodovacích pravomocí, nepřevezme vzkvétající zahradu, nýbrž bojiště, v jehož příkopech se skrývají ekonomické časované bomby, dlužní úpisy a jiné problémy.

Škrty stačit nebudou

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč škrty nebudou stačit?
  • Jaký by byl hlavní úkol pětikoalice?
  • A proč bude mít málo času na sebevražedné kroky?
sinfin.digital