Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proč Babiše za ty dluhopisy nestíhají? Komentář Jiřího X. Doležala

Proč Babiše za ty dluhopisy nestíhají? Komentář Jiřího X. Doležala

Podařilo se nám zmapovat případ, který připomíná kauzu dluhopisů Andreje Babiše. Trik se zaokrouhlováním už před čtyřmi roky vzbudil pozornost policie. Úřady takové triky považovaly za podvod.

Andrej Babiš nezdanil díky umné spekulaci na díru v zákoně výnosy z dluhopisů Agrofertu, a jsem si naprosto jist, že tak učinil plně v souladu s platným zákonem o dluhopisech. Že formálně byla litera - výslovné znění - zákona - dodržena. Ovšem duch zákona byl, pokud mohu použít dnes módní slovo, ojebán. A stejně tak byla ojebána státní kasa na daních.

Je zajímavé, že velmi podobný čin - spekulace na zaokrouhlení - byl v minulosti úřady ohodnocen jako podvod. V roce 2013 si nejmenovaný hodonínský ajťák všiml, že v jedné nejmenované bance zaokrouhlují při převodu měn haléřové položky směrem nahoru. Že když si na euroúčet pošlete 13 haléřů v korunách, tak vám je banka připíše zaokrouhlené nahoru na jeden eurocent, to jest asi pětadvacet haléřů. Ajťák si sestavil program na obsluhu internetového bankovnictví a posílal si z korunového na euroúčet sedmnáct haléřů. Plateb zrealizoval 170 000 - zadával je koneckonců robot - a než si ho banka všimla a poslala na něj policii, takto „vydělal“ asi patnáct tisíc. Jak to s ním dopadlo?

„Muži bylo sděleno podezření z přečinu podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Státní zástupce věc podmínečně zastavil dle §179g/1 trestního řádu a stanovil zkušební dobu, v níž se podezřelý osvědčil.“, sdělil mi poručík Mgr. Pavel Šváb, mluvčí brněnského krajského policejního ředitelství.

Co to ale sakra znamená? Hledám na Internetu. Cituji Trestní řád: Podmíněné odložení podání návrhu na potrestání (§ 179g): Namísto podání návrhu na potrestání může státní zástupce rozhodnout o tom, že se podání návrhu na potrestání podmíněně odkládá, jestliže podezřelý:

a) se k činu doznal,

b) nahradil škodu, pokud byla činem způsobena, nebo s poškozeným o její náhradě uzavřel dohodu, nebo učinil jiná potřebná opatření k její náhradě,

c) vydal bezdůvodné obohacení činem získané, nebo s poškozeným o jeho vydání uzavřel dohodu, anebo učinil jiná vhodná opatření k jeho vydání,

d) s podmíněným odložením podání návrhu na potrestání vyslovil souhlas,

a vzhledem k osobě podezřelého, s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a k okolnostem případu lze důvodně takové rozhodnutí považovat za dostačující.

Do lidštiny přeloženo: Ajťák se kál, nahradil škodu, peníze vrátil, slíbil, že už nebude zlobit, a navíc byl jeho čin vzhledem k svému rozsahu, výši způsobené škody, v podstatě bagatelní. Takže státní zástupce vyhodnotil jeho konání jako podvod, ale dle jeho dostatečně projevené účinné lítosti usoudil, že trestat netřeba.

A já opravdu nechápu, jak je možné, že některý státní zástupce nestíhá ministra Babiše za jeho dluhopisovou transakci stejně jako toho nebohého ajťáka z Hodonína. Babiš totiž spekulací na zaokrouhlení s dluhopisy vydělal peníze, které nezdanil, a na rozdíl od hodonínského ajťáka ani nedodanil, když to prasklo. Lítost neprojevil sebemenší, a v jeho cause nešlo o patnáct tisíc korun, ale o jeden a půl miliardy korun. Tak jak to že ho nestíhají či alespoň nepodezírají taky? Je opravdu dnešní ministr financí nedotknutelný?

Více komentářů od autora najdete na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744