„Na první dobrou“ aneb Proč je dobré kriticky myslet i při čtení seriózních médií

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Tuzemská média za sebou mají náročný víkend. Nejprve přinesla neověřenou zprávu o třech sirotcích, na které stát údajně zcela zapomněl, a vzápětí dopřála velký prostor kritice hasičů z úst svědkyně bohumínského požáru Karin Šípkové. Jak se v pondělí ukázalo, byl to dvakrát omyl. Případ sirotků je podvod a Šípková vzala svá slova o pozdním příjezdu hasičů zpět. 

Emotivní zprávu o nepochopitelném selhání státních institucí o víkendu přinesla některá tuzemská média. Třem chlapcům měli při nezaviněné autonehodě zemřít před několika měsíci rodiče a oni se prý od té doby protloukají životem sami za sebe. Stát – ten na ně prý zapomněl. Nakonec se o jejich situaci dozvěděla pěstounka, která začala organizovat pomoc – mimo jiné chlapcům založila i sbírku, kde se během čtyřiadvaceti hodin sešly statisíce.

Problém jen těžko uvěřitelného příběhu je v tom, že je zkrátka vylhaný. V pondělí pěstounka Eva Ptáčková uvedla, že se spolek Sklad pro pěstouny Praha 11 stal obětí podvodu a všechny prostředky ze sbírky, kterou zorganizovala, dobrodincům vrátí. Na tom, že se podařilo vybrat tak velkou sumu za tak krátkou dobu, přitom mají zásadní podíl i média, která o podivuhodném příběhu tří chlapců informovala.

Média přitom rezignovala na jedno ze základních novinářských pravidel – že by si informaci měla ověřit ze dvou nezávislých zdrojů. První zprávy, které o případu o víkendu vycházely, zdrojovaly jen facebookový příspěvek pěstounského spolku a následné potvrzení pěstounky Ptáčkové, která za něj vystupuje. Pokud by novináři počkali například na vyjádření policie, bylo by jasno. Jak pražští policisté v pondělí uvedli na sociálních sítích: „v průběhu zjišťování okolností údajné dopravní nehody vyšlo najevo, že zveřejněná událost se nestala a že někteří její aktéři se pravděpodobně stali obětí podvodu.“

Pravice vrať se, vláda se zbláznila. Projídá budoucnost už i vnukům

sinfin.digital