Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proč se k Babišovi chová policie tak laskavě? Komentář Jiřího X. Doležala

Jakožto známý zločinec, který byl obviněn z šíření toxikomanie anekdotou, mám jasnou představu, jak takové sdělení obvinění probíhá. Nebo - jak probíhalo v mém případě. Nyní se zahajuje trestní stíhání Andreje Babiše, a já s podivem zjišťuji, že policie postupuje výrazně laskavěji a šetrnější než v mé cause. Že by byly policejní postupy zásadně odlišné pro různé obviněné?

Když vydala Poslanecká sněmovna Andreje Babiše policii ke stíhání, říkal jsem si, jak asi bude ten za všech okolností arogantní chlapík navyklý na moc peněz i na moc politickou snášet vcelku ponižující úkony, které sdělení obvinění provázejí. A najednou koukám, že je to jinak. V pátek media zveřejnila, že policie sdělila obvinění v cause Čapí hnízdo, a to tou formou, že poslali obviněným dopis. Sakra, jak je to možné? Babiš je podezřelý z toho, že okradl Evropskou unii o padesát milionů korun. Já byl obviněn z toho, že jsem šířil toxikomanii otištěním anekdoty, která pravila, že lépe uvidíte, když budete zkouření. No a když policie došla k závěru, že jsem spáchal trestný čin - když dostala pologramotný posudek znalce, který to říkal - postup byl následující:  Nejdříve mi můj vyšetřovatel, který mne už předtím ve věci vyslýchal, zatelefonoval, že mne potřebuje ještě dovyslechnout a že mám druhý den přijít na policii.

Bylo mi to pochopitelně divné, protože dovyslechnout člověka, který nevypovídá, je poměrně těžké - ale přesto jsem jako spořádaný občan uposlechl důstojníkovu výzvu a v určený čas u něj na policii byl. Nejdříve mi dal přečíst obvinění a podepsat, že jsem ho převzal - měl papír předpřipravený už před mým příchodem. Poté zavolal trojici urostlých mladých policistů z vedlejší kanceláře (asi aby mne v případě potřeby snadno přeprali) a ti mne policejním autem odvezli do Bartolomějské. Když jsem z auta vystoupil, šli všichni tři těsně kolem mne a za mnou připraveni, kdybych začal prchat. V Bartolomějské mi v neutěšené cimře pěkně sejmuli otisky prstů a zamatlali mi přitom ruce černou barvou - neměli scanner a otisky snímali jako v 19. století. Poté mi odebrali vzorek DNA výtěrem z úst (což bylo vzhledem k tomu, z čeho jsem byl obviněn, zvlášť důležité) a pak mne vyfotografovali do zločineckého alba. Následně jsem musel ukazovat tetuáž a technik si fotil mé kérky. To celé trvalo asi dvě hodiny a já jsem samozřejmě - u vědomí, že toto je normální postup - vše bez námitek a diskuse strpěl. A domníval jsem se, že takhle to při sdělení obvinění je normální.  

No a pak v pátek večer koukám, že Babiše ani akutně nepředvolali na policii, ani ho neeskortovali do policejní laboratoře, ani mu nesejmuli otisky, ani si ho nevyfotografovali do zločineckého alba, ani mu nevzali vzorky DNA, ale poslali mu dopis.  A tak nevím: Byla policie v mém případě příliš přísná? Proč by, nejsem paranoidní. Takže odlišný postup k Babišovi bude nejspíše dán tím, že majitel Kosteleckých uzenin, MF Dnes a hnutí ANO prostě z podstaty své existence má nárok na zvláště šetrné, jemné a citlivé zacházení i v momentě, když jej stíhají za zlodějinu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744