Program by blok ODS, lidovců a TOP 09 měl. Teď ještě mít jasno o příští vládě

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Trojka ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se hladce shodla na obecném základu společného programu. To je jasná odpověď škarohlídům, kteří říkali, že půjde o „slepenec“. Nejde. Navíc publikované teze jsou kompatibilní s těmi, jež přijala liberálnější dvojice Piráti-STAN. K úspěchu teď chybí vlastně jediné: aby měli voliči obou bloků jistotu, že hlasují pro jejich společnou vládu, a ne pro koalici s ANO.

Politiku zdaleka nelze redukovat na „umění možného“. To platí, když už jste u moci a potřebujete něco dohodnout. Vy se ale k vládě napřed musíte dostat – a zde daleko více záleží na symbolech, na tom, nakolik vám lidé věří a zda se s vámi dokáží elementárně ztotožnit. Pak vám i mnohé tolerují. Neodpustí vám však, když je fatálně zklamete.

Někdo by mohl namítnout: a co Andrej Babiš? Jak to, že dávno neztratil většinu příznivců, když neustále otáčí a člověk si u něj nikdy není jistý tím, co právě platí a zda to bude platit i zítra? Odpověď je ovšem jednoduchá. Étos lídra ANO není založen na věrnosti idejím ani na jasném vymezení se v politickém spektru. Svoji pozici si vybudoval jako predátor ničící „staré“ strany. K tomu přidal falešné zdání ekonomické erudice a později auru indiánského šamana jménem “Ten co vám zajistí štědré penze”.

Ať dělá Babiš sebevětší kotrmelce, svých identifikačních znaků se nevzdává. Přičemž co se týká nenávisti k tradičním demokratickým stranám, tak ta ani není hraná, je pravá a velmi silná. Proto je v této roli věrohodný a stále přitažlivý pro ty voliče, jimž „Havlova republika“ nepřirostla k srdci a kteří berou listopad 1989 jako křivdu a svou prohru. Toto by mělo být jasným varováním pro každého demokrata, který by koketoval s možností, že uzavře nějaký výhodný deal s ANO. Neuzavře, dokud v něm bude mít Babiš vliv.

Nedovedu si představit, že Minář osloví venkov a voliče ANO. Je to reality show, říká Holec

sinfin.digital