Promluvme si o unii

Matyáš Zrno

Konzervativní noviny

KOMENTÁŘ MATYÁŠE ZRNA | Včerejší kauza s evropskou směrnicí ohledně rodičovské dovolené krásně ilustruje snad všechny nešvary debaty o Evropské unii. A to na všech stranách.

Nejprve novináři veřejnoprávního rozhlasu vypustí do světa zprávu o tom, že podle nové evropské směrnice musí otec nastoupit na rodičovskou dovolenou („Rodičovská bude pro otce povinná“). To pochopitelně vzbudí poprask v konzervativních kruzích, kde je Brusel dlouhodobě podezírán z toho, že preferuje model „matka do práce“ místo „matka s dětmi“.  Různé pochybné weby tomu pak dosadí náležité dramatické titulky. Následně se ukáže, že to tak úplně není, protože v rozhlase si popletli slovo „může“ a „musí“, takže se titulek mění na  „Otec a matka by se měli na rodičovské alespoň na dva měsíce vystřídat, myslí si EU.“ Zastánci EU se poplácají po ramenou, „haha, zase to někdo spletl“ (jen je tedy trochu trapné, že to nespletl Aeronet, ale Radiožurnál).  Následně se ještě mohou nad články v různých bizarních webech dodatečně ujistit, jací jsou ti euroskeptici banda primitivů. Je to ale Pyrrhovo vítězství.

Takže si nejprve probereme mediální reakce a názory politiků. Podle veřejnoprávního rozhlasu (v již upravené verzi) by podle směrnice v budoucnu mohli na rodičovskou dovolenou nastoupit minimálně na dva měsíce i otcové dětí. Pokud nenastoupí, „mohla by se jim zkrátit doba čerpání rodičovského příspěvku.“ „Rozhodně nelze říci, že každý stát doslova přijme celé znění a že EU snad nařídila otcům zůstat doma, přestože by to například narušilo ekonomickou situaci rodiny,“ píše pro změnu Forum24.  Podle Anety Zachové z euroskop.cz  (poměrně dobře zpracovaný vládní web informující o evropských záležitostech) ve směrnici nic takového, jako že „pokud si část rodičovské nevybere mu, tak propadne,“ není.  Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je dokonce směrnice „jen deklaratorní výzva, aby se tatínkové v době, kdy se miminko narodí, postarali společně s maminkou.“ Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové „EU to pouze doporučuje. Směrnice má charakter doporučující, tudíž je na každém státě, jak přesně ji bude implementovat.“ A „nikdo nebude nucený být dva měsíce doma s dětmi,“ tvrdí pro změnu Olga Richterová (Piráti).

A jak to je ve skutečnosti?

Aliance pro rodinu upozornila, že problém je ona „nepřenositelnost“ dvou měsíců rodičovské dovolené. Směrnice garantuje v celé EU čtyři měsíce rodičovské dovolené (to nám je díky naší délce rodičovské až čtyři roky celkem jedno). Každý rodič má tedy v EU nárok na rodičovskou ve výši min. čtyř měsíců, z nichž ale nesmí dva měsíce převést na druhého rodiče. V preambuli se tento údajný „hoax“ poměrně přesně vysvětluje:

„Jelikož většina otců právo na rodičovskou dovolenou nevyužívá nebo značnou část svého nároku na dovolenou přenáší na matky, prodlužuje tato směrnice minimální dobu rodičovské dovolené, kterou nelze přenést z jednoho rodiče na druhého, z jednoho na dva měsíce, aby motivovala otce k čerpání rodičovské dovolené a současně zachovala právo každého rodiče čerpat alespoň čtyři měsíce rodičovské dovolené, které stanoví směrnice 2010/18/EU. Účelem zajištění, aby měl každý rodič výhradně pro sebe alespoň dva měsíce rodičovské dovolené, které nelze přenést na druhého rodiče, je motivovat otce k tomu, aby svého práva na tuto dovolenou využívali. Současně se tím podporuje a usnadňuje opětovné začlenění matek na trhu práce poté, co po určitou dobu čerpaly mateřskou a rodičovskou dovolenou.“ (odstavec 20).

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

sinfin.digital