Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protestuji, tedy jsem: Babiš není jediná volba „rebelů". Komentář Bohumila Pečinky

Protestuji, tedy jsem: Babiš není jediná volba „rebelů". Komentář Bohumila Pečinky

Výsledky parlamentních voleb ještě neznáme. Co dokážeme v tuto chvíli celkem jistě předpovědět, jsou jména vítězů voleb, kteří mají jedno společné – stylizují se do role protestních stran.

Už podruhé za sebou uspořádala organizace Člověk v tísni studentské volby, jichž se tentokrát zúčastnilo 40 tisíc mladých mezi 15 a 18 lety. V této věkové kategorii zvítězili protestní Piráti před TOP 09 a dalšími protestními stranami, jako jsou ANO a Okamurova SPD. Paradoxem české situace je, že rodiče těch, kteří volili na zkoušku, nebudou volit zas až tak odlišně.

Za prvního vítěze voleb bude možné považovat hnutí ANO, které po čtyřech letech ve vládě tvrdí, že volit jej znamená vyjadřovat nedůvěru k „těm nahoře“. Připomíná to paměti Gustáva Husáka, který krátce před svou smrtí sepsal se svým věrným historikem Plevzou malý testament, kde s vážnou tváří tvrdil, že jako generální tajemník a prezident republiky vlastně žádnou velkou moc neměl a že to všechno ti ostatní v politbyru.

1080p 720p 360p
Babiš brutálně zastrašoval policii už měsíce před stíháním, Moniku do kauzy navezl on, říká Pečinka

Je to přesně ten druh drzosti, který používá Andrej Babiš, když slibuje cestu vlakem z Prahy do Brna za 40 minut, přestože jeho ministr dopravy před několika měsíci podepsal memorandum o výstavbě rychlotrati do Drážďan, která má začít až roku 2032. Tedy sedm let poté, co americký miliardář Elon Musk vyšle na Mars svou první raketu. Ta drzost je až odzbrojující.

Babišův strop je v současnosti někde na 27 procentech. V posledních dvou týdnech však jede nahoru další protestní politik, který se vládnutím skutečně neušpinil – Tomio Okamura. Zatímco Babiš varuje před islámem, Okamura ho chce rovnou zrušit. Když Babiš přesouvá léky z vyšší do nižší sazby DPH, Okamura chce daň úplně zrušit. Tam, kde Babiš vymýšlí výjimky pro EET, Okamura chce evidenci zrušit a přidává daňové paušály pro živnostníky.

1080p 720p 360p
Znuděný šéf ANO a vytáčky před příznivci. Babišova kampaň bez propagandy v reportáži INFO.cz

Jediné, co Okamurovi brání ve větším rozletu, je Babišovo mediální impérium, které ho ignoruje. Oprávněně. Okamurovci totiž představují spojitou nádobu s ANO – co jeden získá, to druhý ztratí. Jejich souhrnný potenciál je někde kolem 30 až 35 procent.

Třetí protestní formací jsou přemalovaní zelení dneška – Piráti. Ti skuteční zelení se v čele s Matějem Stropnickým změnili v moderně komunistickou stranu, která se stydí za některé body svého programu, a proto je raději neakcentuje. Zelení navíc získali hodně anticivilizační nátěr (kritika letecké dopravy, blokace stavebnictví).

Piráti mají image cool holek a kluků útočících z pozic apartních levičáků a liberálů na venkovsko-maloměstské voliče Babiše a Okamury, přestože jejich program je čistý zmatek. K protestnímu součtu mohou přispět až deseti procenty.

Když k tomu připočítáme stejný počet voličů z řad KČSM, musíme se zeptat: Kdo bude v politice něco vytvářet, když všichni chtějí jen kritizovat a bořit?

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744