Svůj „útok na Kapitol“ prožila i Brazílie. V čem jsou si Bolsonaro s Trumpem podobní a v čem se od sebe liší?

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Před několika dny došlo v Brazílii k situaci, která na první pohled připomínala dění v americkém Washingtonu, D.C. v lednu 2021, kdy zdivočelí stoupenci končícího prezidenta Donalda Trumpa, odmítajícího uznat porážku ve volbách s Joem Bidenem, vtrhli do sídla Kongresu v Kapitolu, přičemž poničili jeho interiér a přivodili obráncům z řad policie řadu zranění, na místě byli i mrtví. Brazilští sympatizanti prezidenta Jaira Bolsonara předvedli v zásadě to samé, což dalo zejména levicovým médiím možnost psát zprávy, reportáže a komentáře s titulkem o „brazilském Trumpovi“, přičemž, jak jinak, útočili skrze Bolsonara především na něj. Pojďme se teď na celou věc podívat podrobněji.

Americký 6. leden 2021…

Pokud jde o USA, vyšetřování útoku ze 6. ledna 2021 dosud nebylo zcela ukončeno. I tak už má své jasné viníky, odsouzené a uvězněné, v politické rovině ale boj běží stále naplno. Demokraté, disponující až do letošního ledna většinou ve Sněmovně reprezentantů, zde vytvořili zvláštní výbor, který se „událostmi ze 6. ledna 2021“ zabýval a který nepřekvapivě dospěl k závěru, že bývalý prezident Donald Trump jednal vědomě protizákonně, a že dokonce plánoval spiknutí s úmyslem zvrátit výsledek listopadových prezidentských voleb (2020) a udržet se u moci. Zpráva výboru, které příliš neschází do devíti set stran a jíž se ministerstvo spravedlnosti ovšem nemusí řídit, má ale jeden vážný problém.

Sedm z devíti členů výboru tvořili demokraté, kteří Trumpa nenávidí na smrt, a jen dva byli republikáni, navíc ne ledajací. V prvním případě se jednalo o silně zhrzenou Liz Cheneyovou (dceru bývalého vlivného viceprezidenta George Bushe mladšího, Dicka Cheneyho), vyhnanou Trumpem a trumpisty z vedení GOP (Grand Old Party, oficiální název Republikánské strany) a jeho voliči i ze samotné Sněmovny reprezentantů (za stát Wyoming), ve druhém o Adama Kinzingera (za stát Illinois), významného komentátora stanice CNN (o jejímž protitrumpovském „tažení“ jsem již mnohokrát psal).

Takové zastoupení republikánů ve zvláštním výboru i vzhledem k nepřátelství obou stran nevyvolává dojem, že šlo o nestranné šetření a Donald Trump (o jehož přinejmenším částečné politické odpovědnosti osobně nepochybuji) z toho nejspíš nebude muset mít těžkou hlavu. Starosti přibudou spíše Joe Bidenovi. Mnozí republikáni ze Sněmovny reprezentantů, kterou v listopadových volbách relativně těsně, ale přece jen ovládli, se totiž netají touhou zahájit proti němu impeachment. Počkejme si a uvidíme, máme se zjevně na co těšit.

sinfin.digital