Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průměrná mzda 30 tisíc? Vypadá to krásně, ale skutečnost bombastická není. Komentář J. Štefka

Průměrná mzda 30 tisíc? Vypadá to krásně, ale skutečnost bombastická není. Komentář J. Štefka

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 8,6 procenta na 30 265 korun. „Průměrný“ Čech si tak podle údajů Českého statistického úřadu přilepšil o 2385 korun. Po odečtení inflace se dokonce jednalo o nejvyšší růst reálných mezd za posledních patnáct let. Na první pohled a navenek čísla vypadají skvěle. Ale při pohledu pod povrch to až takové terno není.

Přesto na úvod budiž řečeno, že je velice dobře, že takto – alespoň dle pohledu makrostatistiky - rostou Čechům výdělky a že čísla o absolutním přírůstku už nejsou jen pomyslným plivnutím do čepice, jak tomu bylo ještě před několika málo lety. České ekonomice a firmám se daří, tak je správné, že to pociťují i obyčejní lidé. Nebo alespoň někteří.

Pod zářným povrchem je ale skryto hned několik boláků. O nich se moc nemluví, ale v rámci korektní debaty je potřeba na ně poukázat, protože v jejich stínu už údaje o růstu platů vypadají přece jen trošku jinak.

Češi berou stále jen asi třetinu toho, co Rakušané nebo Němci

Začněme tradičními evergreeny. I přes skokový růst platí, že plné dvě třetiny Čechů na průměrný plat nedosáhnou. Mnohem realističtější ukazatel – totiž medián – mluví o podstatně nižší cifře 25 674 korun. V Česku stále existují firmy, které nepřidávaly či nepřidávají vůbec nebo jen málo. Jistě, mohou k tomu mít i řadu objektivních důvodů. Ale zkrátka přidají málo nebo nepřidají nic. Tisíce lidí pracujících na venkově nebo v příhraničních oblastech, kde není vzácnost pracovat za 13 nebo 15 tisíc korun ve směnných provozech, o tom vědí svoje.

České platy silně pokulhávají za úrovní výdělků na západ od českých hranic. Češi mají stále zhruba čtvrtinu až třetinu toho, co berou Rakušané nebo Němci. Na takto rozevřených nůžkách se přitom za poslední léta nezměnilo vůbec nic. Majitelé firem přitom mohou dokládat, jak moc přidávají, ale jejich kolegové na západě ze svého měšce vydávají ještě více. To jen na okraj. Ale je potřebné, abychom věděli, na čem jsme.

Zvyšování průměru zespodu

Na růstu platů měl silný podíl stát. Jednak od listopadu loňského a začátku letošního roku výrazně zvýšil platy vybraným státním zaměstnancům. Od 1. ledna rovněž zvedl minimální mzdu. Ačkoliv u ní se jednalo „jen“ o 1200 korun (z 11 000 na 12 200 korun), automaticky tím došlo k růstu zaručených výdělků u profesí v dalších sedmi skupinách a v nich se už jednalo u sumy mnohem vyšší. Například ve třetí skupině, do níž spadají číšníci v restauracích, vzrostly tyto zaručené mzdy z 13 400 na 14 900 korun. V osmé skupině se pak vyšplhal minimální výdělek z 22 tisíc na 24 400 korun.

Při pohledu na mapu s procentuálním růstem výdělků je pak patrné, že nejrychleji rostly platy v Karlovarském a Ústeckém kraji či na Vysočině, tedy tam, kde platy v rámci celé země patří k těm nižším. Naopak v Praze nebo středních Čechách (kde jsou platy nejvyšší) nejpomaleji. Lze to vysvětlit tím, že v řadě regionů byl tak vysoký procentuální růst platů šponován právě zespodu, tedy díky růstu minimální a zaručené mzdy. Jinými slovy, firmy k velké části přídavku byly dohnány zákonem a nařízením vlády.

Až se ekonomika zapotácí

Za růstem platů stojí především dobrá ekonomická kondice země a nedostatek lidí na pracovním trhu. Vše nasvědčuje, že tyto konstanty ještě nějakou dobu potrvají, a proto bude růst platů ještě pokračovat. A to je dobře. Lidé by však měli mít na paměti, že jejich líbivější výplatní pásky nejsou ve většině případů (samozřejmě čest výjimkám) dány tím, že by jejich šéfové byli takoví lidumilové.

Ne, oni musí přidávat, aby si zaměstnance udrželi, protože nyní za ně náhradu nenajdou. Až se ekonomika zakývá a klesne, reakce bude rychlá. Lidem začnou chodit výpovědi a s růstem mezd bude konec.

Další komentáře autora na webu Reflex.cz >>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1