Průvodce cirkusem Česko. Cynický pohled na události posledních dnů z pozice běžného občana

GLOSA MICHALA PŮRA | Představil jsem si, co si asi tak myslí běžný občan, pokud sleduje aktuální dění v Česku. Snažil jsem se přitom zachovat odstup, což samozřejmě není možné bez notné míry cynismu, která vás může štvát, ale je to asi jediný způsob, jak maskovat vlastní politické preference. Takže vzhůru k událostem posledních dnů! 

1) „Diář“ Jaroslava Faltýnka

Největší novinářská „bomba“ posledních dní a hodin jsou útržky starých zápisků šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, které zveřejňují Seznam Zprávy. Vzhledem k tomu, že se (nejen) na sociálních sítích čile spekuluje, kdo všechno měl na vypuštění takového materiálu zájem, mohu vás alespoň tady uklidnit: původcem je bývalá partnerka mocného muže vládního hnutí ANO. Tak už to bývá a přesvědčil se o tom nedávno třeba i Roman Janoušek, jehož fotografie z dovolené na horách se nedávno objevila na stejném serveru. Jak říká klasik, „v každé rodině je něco“. Co zásadního jsme se z „diáře“ dozvěděli? Zatím nic

2) Odvolání ministra zdravotnictví a ministra školství

    Podle mediálních spekulací se dnes ze svých funkcí měli poroučet ministr zdravotnictví Jan Blatný i ministr školství Robert Plaga. V případě toho prvního už pár hodin víme, jak se věci mají a že to tentokrát byla pravda. V případě toho druhého to působí trochu jako úmyslná „mlha“, případně si někdo náhle uvědomil, že to není úplně nejlepší nápad, když se chystá návrat do dětí do škol. Takže Robert Plaga zatím zůstává.

    Exministr Blatný získal u části publika nálepku div ne mučedníka, podobně jako téměř každý, kdo se z Babišovy vlády poroučel. Skoro to vypadá, že se zase může hrdě přihlásit k podpisu pod peticí Milionu chvilek, který po nástupu do funkce neohrabaně zapíral. Jeho zásluha údajně spočívá v tom, že takřka vlastním tělem bránil dovozu ruské vakcíny Sputnik. Nechci vám kazit případnou radost, ale to se mi zdá trochu málo. Pořád je to muž, který spolu s dalšími dopustil smrt mnoha lidí a zoufalou pandemickou situaci v Česku, mnohokrát šířil nesmysly, zapřel sám sebe a mimo jiné znevažoval oběti covidu. Opakovaně. Dobře, že šel.

    3) Sputnik a nový ministr Petr Arenberger

      Nástupce Blatného se o sobě nejdříve dozvěděl, že je „agentem StB“, což není – zkratka KTS u jeho jména znamená „kandidát tajné spolupráce“. To byl mimochodem jeden čas třeba i Václav Havel, než StB zjistila, že ho ke spolupráci nepřesvědčí. Arenberger může být úplně stejný případ a o zájmu estébáků nemusel úplně vědět. Jeho odpůrcům to ovšem nebrání v tom, aby mylnou informaci šířili dál.  

      Tlak prezidenta Miloše Zemana na schválení ruské vakcíny Sputnik je nepochybně politická věc. Tím to začíná a také končí. Nový ministr pro Radiožurnál řekl, že se spolu se SÚKL dohodl, že se „podívají na dokumentaci“ ke Sputniku, ale nebere to „za prioritu číslo 1“. Na realitě to nic nemění: žádné dodávky nemáme a za druhé by SÚKL musel jednotlivé vakcíny teprve posoudit. Dost možná by dospěl ke stejnému názoru jako slovenský úřad, že vůbec neví, jakou vakcínu vlastně dostal. Zeman Sputnik každopádně využívá k vyvolávání rozruchu a daří se mu to náramně. Samotnou vakcínu to ovšem do Česka nijak nepřibližuje.

      4) Exhibice Lipovské na schůzi Rady ČT

        Už to skoro vypadalo, že se vážně schyluje k další televizní krizi, ale nakonec z toho zase nic není. Radní České televize Hana Lipovská přišla na jednání Rady ČT s připraveným projevem, ve kterém zopakovala řadu informací o propojení šéfa televize Petra Dvořáka se společností GOPAS. Působilo to náramně dramaticky a celé to mělo jediný účel. Informace o firmě GOPAS mezi novináři kolují už nějaký ten týden a žádná redakce je neshledala za dostatečně závažné, aby z nich dělala nějaké zásadnější závěry, Lipovská a spol. ale potřebují celou story dostat co nejvíc do veřejného prostoru a dnešní dramatické vystoupení je k tomu ideální. Je u toho hromada pohoršení, „asistence“ ochranky Lipovské a pak i policisté, kteří to všechno zkoumají a ověřují totožnost svých kolegů v civilu.

        A jaká jsou fakta? Tábor radních kolem Hany Lipovské nemá pro odvolání Dvořáka momentálně dost hlasů. Zůstává u planých prohlášení. Obrat může nastat až s příchodem nových radních na konci června, ale zas tak moc bych na to nevsázel. V zájmu Andreje Babiše rozhodně není další televizní revoluce, byť není vyloučené, že ANO ztratilo kontrolu už i nad částí televizní rady.

        A co vám možná uniklo?

          Není divu, že v takovém mumraji lze leccos přehlédnout. Třeba skutečnost, že komunisté jsou skutečně velmi blízko odvolání své podpory vládě. V takovém případě přichází pro opozici možnost vládu sundat. Ale také vyvstává otázka, jak opozice bude vysvětlovat, že vládu třeba shodit nechce, protože by tím převzala před volbami odpovědnost za dění v zemi.

          A další věc: Premiér před časem slíbil, že od 6. dubna začne Česko očkovat 100.000 lidí denně. To se rozhodně nestalo. Hospodářské noviny tvrdí, že Česko odmítlo dodávku 750.000 dávek vakcíny Astra Zeneca. A my stále nevíme nic.

          Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová mezitím v rozhovoru s Deníkem N tvrdí, že k uzavření případu Čapí hnízdo chybí poslední krok. Tím je součinnost Slovenska, kterou jde vyřešit jedním telefonátem. Na co čekáme? Asi na volby… 

          Na Ukrajině se mezitím nepříjemně zvyšuje napětí. To jen tak na okraj.

          sinfin.digital