První interpelace nové vlády: Babiš nevystoupil, Fiala ukázal snahu o racionální dialog s opozicí

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Je to změna, ne že ne. Přestože člověk nemusí s pravicově ukotvenou vládou ve všem souhlasit, první její interpelace ukázaly, v čem se zjevně bude lišit od kabinetu Andreje Babiše. Kromě jiného obsahu usiluje také o jinou formu: žádný cirkus, urážky a exhibice. Bylo to vidět už ve čtvrtek, kdy se premiér Petr Fiala i jeho ministři během prvních interpelací snažili opozičním poslancům v klidu a věcně obhajovat své dosavadní působení v čele státu.

První, byť předběžný závěr zní takto: na interpelacích nevystoupil Andrej Babiš, což zásadně ovlivnilo atmosféru v sále. A byť se předseda a zakladatel hnutí ANO staví do role opozičního lídra, do dění ve sněmovně se bude zjevně zapojovat spíše sporadicky. A předseda druhé opoziční strany, tedy Tomio Okamura, ho nahradit nemůže, Babiš je přece jenom jiná váha.

Okamuru nebere prakticky nikdo z politické konkurence úplně vážně. A to ani Fiala. V náznaku to bylo vidět i dneska. Chcete důkaz? Tady máte reakci Petra Fialy na interpelaci Okamury, který se ho mimo jiné ptal na kumulaci funkcí předsedy Pirátů Ivana Bartoše: „To máte pravdu, pane předsedo Okamuro. Já jsem opravdu neodpověděl na vaši otázku týkající se dodržování pirátského kodexu. Mě totiž to, co je v pirátském kodexu, fakt tak netrápí. Já se zajímám o to, aby dobře fungovala vláda, aby fungovala naše pětikoalice. Myslel jsem si, že o pirátský kodex se starají především členové Pirátské strany. Vidím, že se o to staráte i vy, což mě překvapuje, protože vás nepodezírám z toho, že byste se tajně stal členem Pirátské strany.“

sinfin.digital