První sekeru hodili opozici Piráti. Druhou může přidat Minář

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Před krajskými volbami ze sebe demonstrační profík Mikuláš Minář udělal bývalého šéfa chvilkařů a dalšího lídra opozice. On sám sice od té doby ke svým politickým plánům mnoho neřekl, celkem jasně ale za něj promluvily krajské volby. Ty zaprvé i do krajů poslaly Piráty, kteří si říkají opozice k opozici. A zadruhé ukázaly, že nepirátská opozice musí slepit úplně všechno, aby čelila jednotné síle ANO. Minářovu „pomocnou“ gerilu proto úplně nepotřebuje.

Začněme Piráty. Ti v krajských volbách potvrdili, že jsou po ANO druhým nejsilnějším protestním hnutím rozkročeným zprava doleva, které vyrostlo na rozkladu tradičních stran. Jen místo tradiční levice, z níž udělal téměř zbytečné strany premiér a šéf ANO Andrej Babiš, spíš ničí tradiční pravici. Právě s ní teď ale Piráti v mnohých krajích skládají „antibabišovské“ koalice. Povolební realitu sice barví na růžovo společné vyšachování ANO, být ale ODS, TOP 09, STAN či lidovci, tak zatím radši slavím jen burčákem, který do Lidového domu přinesl na povolební smuteční hostinu Michal Hašek.

Právě tři posledně jmenované strany totiž v Praze už téměř dva roky zažívají, co to je být na jedné lodi s Piráty. V podstatě to znamená, že jste permanentně přes palubu a dokola vyhlašujete „dohodovací řízení“. I Piráti totiž v tomhle vládnou magickou silou ANO, která je v nefunkční koalici posiluje, zatímco zbylé strany ničí. Nyní oslavované „antibabišovské“ koalice proto můžou přinést velké opoziční vystřízlivění. Piráti obvykle přícházejí na místo činu, aby tam nezůstal kámen na kameni.

Na britskou „catch all party“ nemáme buňky. Co postavit proti Babišovi italský blok?

Do této křehké situace chce tedy nyní hodit svou sekeru i Minář, jenž má v plánu spojit síly se šéfem Prahy sobě Janem Čižinským, druhým ničitelem tradiční opozice. Starosta Prahy 7 kvůli tomu založil projekt „3 000 statečných“, z něj ale zatím (tradičně) funguje jen transparentní účet pro sponzory. Čižinský i Minář se samozřejmě dušují, že chtějí „loupit“ jen hlasy ANO a k volbám přivést i ty, co radši volí v hospodě. To bude jejich dar opozici. Tomu ale nejspíš nevěří ani oni sami, zas tolik idealismu jim v očích nehraje. 

„Pohříchu má šanci oslovit hlavně ty voliče, o které už teď soupeří TOP 09, STAN, částečně KDU-ČSL a ODS a potom některá regionální uskupení včetně Prahy sobě. Jeho vstup do politiky tak může znamenat další atomizaci ‚nekrajní‘ pravicové opozice,“ nastínil pro server Aktuálně.cz pravděpodobný efekt Minářova vstupu do politiky sociolog Jan Herzmann, jenž dělá pro politické strany detailní výzkumy a jejich interpretaci. Nejen on vidí romantický rozpor mezi pevnou loajalitou voličů ANO k Babišovi a Minářem, jenž právě jemu zkoušel pomoci od moci nejen na Letné.

A zatím bez efektu, jak on sám přiznal. Volební preference stran totiž zůstávají téměř neměnné a krajské volby navíc ukázaly dvě věci: ANO v nich ziskem hlasů i krajů vyhrálo ještě víc než v těch minulých a do krajů pronikli Piráti, jejichž šéf Ivan Bartoš i během voleb potvrdil, že se s nikým moc spojovat nepotřebují. Logicky: spolu s ANO jsou dnes právě Piráti jedinou stranou, která s nikým nemusí lepit koalice zoufalství. Navíc sněmovní volby nejsou krajské, jak nějak zaniklo v oparu voleb, v nichž jako obvykle „zvítězili“ úplně všichni.

Odposlechy jsou zlo a olomoucké Vrchní státní zastupitelství ohrožuje veřejný prostor, glosuje Václav Vlk

V nich se pětiprocentní party TOP 09, STAN a lidovci nemůžou pospojovat s téměř každým, kdo kandiduje, aby pak společně sotva prolezli do sněmovny. A taky v nich více volí nevoliči současné opozice. „Tito lidé jsou zklamaní z tradičních stran, z toho, co tu bylo předtím. Jsou zklamaní z kauz, odtrženosti od reality, nezájmu o obyčejné lidi, povyšování...,“ popsal Minář v Českém rozhlasu Plus celkem správně voliče ANO, které chce oslovit. Jeho představa, že pobere jejich hlasy a přidá je tradičním stranám, proto není jen naivní. Zavání i jistým marketingovým „podvodem“.

Minář by se měl pozorně podívat do Středočeského kraje. Aby manžel dosavadní hejtmanky ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové po volbách už nejezdil v hejtmanském superbu, museli se tu spojit STAN, ODS, Piráti a Spojenci pro Středočeský kraj, kam patří TOP 09, Zelení a dokonce i Hlas Babišova odpadlíka Pavla Teličky a kteří i společně jen stěží přelezli pět procent. Ano, takhle dnes vypadá typický „antibabiš“. Může se klidně jmenovat Vše, co kraj dal. Přihoďte k tomu ještě Mináře a máte semtex.

SDÍLET
sinfin.digital