Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pryč s byrokraty v Bruselu. Glosa Jany Havligerové

Pryč s byrokraty v Bruselu. Glosa Jany Havligerové

S českými občany nebude nikdo orat. Alespoň ne s držiteli kvérů nejrůznějších typů, na které si podle ministra vnitra Chovance vyšlápla Evropská unie. Stateční Češi jsou připraveni k obraně vlasti, a protože té ani zdaleka nic nehrozí, zatím se postaví alespoň bruselským byrokratům. Žaloba České republiky proti evropské směrnici o zbraních je připravená, k Soudnímu dvoru EU by měla putovat nejpozději v srpnu.

Možná nevíte, proč takový poprask. Podle Chovance je důvodem fakt, že Češi se „zamilovali“ do poloautomatických zbraní. Právě jejich užívání má evropská směrnice omezit. Jenže se žalobou je to jako s ruletou, výhra není zaručená. Tak si tu lásku raději pojistíme zákonem. Ten má, zjednodušeně řečeno, umožnit obranu země všem majitelům legálně držených zbraní a v podstatě deklarovat, že držení zbraní je otázkou národní bezpečnosti. Je to sice pitomost, ale snad aby norma ve sněmovně raději prošla. Jinak by nejspíš bylo nutné vyhlásit mobilizaci.

Další komentáře Jany Havligerové pro E15 si můžete přečíst zde.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1