Psaní o uprchlících rovná se vězení? Maďarský zákon Stop Soros mate i právníky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Psaní o uprchlících rovná se vězení? Maďarský zákon Stop Soros mate i právníky

Psaní o uprchlících rovná se vězení? Maďarský zákon Stop Soros mate i právníky

Zákaz pomáhání nelegální imigraci i jejího vykreslování v pozitivním světle. Tak zní hlavní poselství nového maďarského zákona, který tamní vláda i v oficiálních dokumentech nazývá „Stop Soros“. Kontroverzní zákon je v mnoha ohledech nejasný a problém s jeho čtením mají i právníci. Jisté nicméně je, že fakticky zlikviduje některé nevládní organizace pomáhající uprchlíkům.

Podle zákona hrozí Maďarům vězení za pomáhání migrantům, kteří neoprávněně žádají o azyl. V průběhu azylového řízení, při němž například právníci či neziskovky cizincům pomáhají s administrativou, ale není možné předvídat, zda žadatel uspěje nebo ne. Reálně tak zákon spíše znemožňuje jakoukoli pomoc migrantům přicházejícím do Maďarska.

Kromě toho zákon rovněž zakazuje „proimigrační propagandu“. Pod tento termín se pravděpodobně schová jakékoli vykreslování migrace v pozitivním světle, ať už v médiích, která jsou v Maďarsku již teď pod vládní kontrolou, tak v podání nevládních organizací. Ty dříve často pořádaly veřejné besedy či přednášky odborníků na migrační téma.

Dále zákon zakazuje „monitorování“ hranic a území do osmi kilometrů v jejich blízkosti. Nikdo neví, co přesně znamená výraz monitorování, předpokládá se ale, že o dění na hranicích nebudou moci informovat novináři. Práci to rovněž znemožní dobrovolníkům či právníkům, kteří do záchytných center při srbských a chorvatských hranicích jezdili pomáhat při vyřizování úředních náležitostí kolem žádostí o azyl.

Právě díky centrům u hraničních čar loni v Maďarsku získalo azyl přes tisíc imigrantů, kteří prošli klasickým řízením. Nejspíš i proto se vláda premiéra Orbána rozhodla učinit příchodu dalších přítrž.

Mimo migranty z Blízkého východu ale zákon poněkud absurdním způsobem dopadne i na cizince, kteří o azyl žádat neplánují a jsou v zemi ilegálně třeba proto, že si zapomněli prodloužit povolení k pobytu. Takovým lidem, tedy například Američanům, kteří do Maďarska přicestují za přáteli či partnery a povolení k pobytu jim vyprší, nebudou smět Maďaři poskytovat právní pomoc.

Pokračování na Reflex.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.