Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půjde Babiš do tepláků a dostane jeho vláda důvěru? Klíčové otázky roku 2018 pohledem Viliama Bucherta

Půjde Babiš do tepláků a dostane jeho vláda důvěru? Klíčové otázky roku 2018 pohledem Viliama Bucherta

Přestože jsou Češi uhranuti nastávající volbou prezidenta, důležitější pro fungování země budou dvě zásadní rozhodnutí. A to, jak bude pokračovat stíhání premiéra Andreje Babiše kvůli dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo a zda jeho vláda získá v některém pokusu v příštích měsících důvěru. Jsou to svým způsobem spojené nádoby. Pokud by Babiš v obou případech uspěl, je možné, že jeho kabinety zde budou vládnout i 8 let.  

Čapí hnízdo se snaží premiér zastřít mlhou. Podobně jako ve svých nekonečných kauzách někdejší italský premiér Silvio Berlusconi se bude i Andrej Babiš ze všech sil věnovat právní bitvě v této záležitosti. Vzhledem k tomu, jak většinou pracují naše orgány v trestním řízení, může spor trvat roky. Mezitím by Babiš mohl vládnout, protože ostatní strany a zejména prezident Miloš Zeman (pokud bude opět zvolen) nebudou chtít vyhlásit předčasné volby.

Velmi závažným problémem pro Babiše ale je, že kauza ho zasahuje na nejcitlivějším místě, jaké si dokážeme představit. Obvinění v této věci totiž není jen on sám a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, ale také dalších devět lidí, včetně manželky premiéra, Moniky Babišové. Předseda vlády proto nasadí všechny možné právní prostředky a klidně vynaloží desítky milionů korun, aby odvrátil porážku.

Protože Evropská komise mezitím vyzvala Česko, aby peníze na projekt Čapí hnízdo vyjmulo z Regionálního operačního programu Střední Čechy, a Česká republika má peníze vrátit, vypadá vše jasně. Jenže to, co vypadá jednoznačně na papíře, mohou postavit dobří právníci vzhůru nohami. A na to bude Babiš sázet. Přitom se nejedná pouze o peníze EU, jak se většinou tvrdí. Evropská dotace činila 42,5 milionů korun, ale z veřejných zdrojů státu šlo 7,5 milionu.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se teď zabývá žádostí policie, aby poslance Babiše a Faltánka dolní komora parlamentu opět vydala ke stíhání. Jenže Babiš už v říjnu podal proti obvinění policie stížnost, tedy opravný prostředek. Jak to vypadá v tomto směru, také ještě nevíme.

Mezitím bude Babišův kabinet vládnout, a protože se jedná o jednobarevnou vládu, která má v čele vůdce, jemuž si nikdo z ministrů nedovolí reálně oponovat, uvidíme „jízdu“, která v ničem nebude připomínat opatrnou koaliční Sobotkovu sestavu. Vláda bude v mnoha směrech bourat systém, bez ohledu na to, zda bude mít důvěru Poslanecké sněmovny.

Že se za takové situace najdou parlamentní strany, které si za podpory prezidenta Zemana budou chtít také uloupnout kus reálné moci, je zjevné. V některém z pokusů o získání důvěry tak mohou například ČSSD, komunisté či partička kolem Tomia Okamury, podlehnout Babišovým nabídkám.

Šance, i když to tak dnes nemusí vypadat, že Andrej Babiš „přežije“ kauzu Čapí hnízdo a nakonec také získá jeho vláda důvěru, nejsou úplně nicotné. Pak se připravme na to, že Boss Babiš si bude dělat skutečně, co chce.

Nového premiéra může demokratickou cestou zbavit jeho postavení sněmovna (když nedá v žádném pokusu důvěru jeho vládám), soud a voliči. Ti budou mít první šanci narušit jeho nadvládu už v lednových prezidentských volbách. To, pokud by nevyhrál Miloš Zeman. Jenže pozice současné hlavy státu je silná. A na to hodně sází i Andrej Babiš. Protože i oni dva jsou dnes spojené nádoby.

Další komentáře autora najdete na Reflex.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744