Půr: Německo ukazuje, proč je boj proti Facebooku bezzubý. Míjíme podstatu problému | info.cz

Články odjinud

Půr: Německo ukazuje, proč je boj proti Facebooku bezzubý. Míjíme podstatu problému

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Německý antimonopolní úřad rozhodl, že Facebook už nesmí automaticky kombinovat a hromadně vyhodnocovat data uživatelů z několika různých aplikací, které vlastní. Tedy vedle samotné sítě zejména z Whatsapp a Instagramu. Zatímco mnozí vnímají rozhodnutí jako důležité, uniká jim hned několik detailů.

Už delší dobu víme, že Facebook svévolně a cynicky sleduje uživatele napříč celým internetem. Stačí „zalajkovat“ článek na některém z nepřeberného množství webů a už máte v zádech pomyslného špeha americké technologické společnosti. Ten vás jen tak nepustí a sbírá informace i z webů, které Facebooku nepatří, a vše následně kombinuje s cílem udělat si o vás co nejplastičtější obrázek, který by šlo patřičně zpeněžit. Pokud používáte nejenom největší sociální síť svět, ale také aplikace Whatsapp nebo Instagram, firma už vás zná pravděpodobně mnohem lépe než vaše manželka.

Všechna data o vaší osobě představují nesmírně cenné zboží. Ať už budete mít jakoukoli firmu, nikdo jiný než Facebook (a Google) nebude o vašich potenciálních i skutečných zákaznících vědět víc. To ale v případě rozhodnutí německého úřadu není to hlavní, sběr dat v maximální možné míře ostatně provádí celá řada internetových společností včetně médií. Největší problém teď vězí v samotné podmínce německého antimonopolního úřadu. Ta stanoví, že Facebook nadále může kombinovat data z různých zdrojů a společně je vyhodnocovat, pokud mu k tomu dají uživatelé souhlas.

Teď se můžete přiznat, kdo z vás někdy podmínky Facebooku četl. Odpověď mi je předem jasná. Pro představu: při příchodu na stránku INFO.CZ si můžete vybrat – můžete nám dát souhlas s tím, že vás budeme při pohybu po naší stránce sledovat, ale také nám souhlas dávat nemusíte. Tím se pro vás ovšem nic nezmění. Obsah uvidíte pořád.

V případě Zuckerbergovy sítě a mnoha dalších aplikací z rodiny duopolu Facebook–Google je teď ale únik prakticky nemožný. Jejich služby bez patřičného souhlasu a odevzdání dat ani využívat nemůžete a přiznejme si – málokdo odolá. Pokud má Facebook vyhovět novým pravidlům nastaveným německými úřady, teoreticky stačí, aby příslušnou podmínku schoval mezi všechna další ustanovení a uživatelé mu ji nevědomky nadšeně odsouhlasí. Druhou variantou je Facebook smazat a zapomenout na něj (a je otázka, zda to skutečně má na vaše data nějaký vliv).

Stejně jako u některých stránek by zkrátka měla existovat možnost využívat Facebook i bez toho, že své údaje a celou digitální stopu bezvýhradně nabídnete sociální síti, aby s nimi lehkomyslně nakládala, jak jí zrovna přijde vhod. Dokud příslušné úřady nepostihnou tento problém, nemůžeme hovořit o skutečně revolučním řešení.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud