Půr: Pokud neochráníme vydavatele před Googlem, brzy si dovolí na Kiwi či Livesport

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ve Francii dnes začal platit zákon, který uvádí v život nedávno schválenou evropskou směrnici o ochraně autorských práv na internetu. Americká společnost Google už dala jasně najevo, že jej nebude respektovat a novinářům, hudebníkům či spisovatelům nezaplatí ani korunu, navzdory tomu, že na jejich obsahu vydělává obrovské peníze. V Česku nás brzy čeká přijímání stejného zákona, a proto bychom měli celou debatu pozorně sledovat.

Google moc dobře ví, že ve hře je hodně. V Česku byl včera na návštěvě jeden z šéfů Google News Madhav Chinnappa a v rozhovoru pro Hospodářské noviny v podstatě zopakoval, že ani tuzemští vydavatelé neuvidí od amerického giganta ani korunu. Paradoxní je, že rozhovor poskytl médiu, jehož vydavatel je příjemcem Google grantů. Opakuje se tak situace z ostatních zemí, kde firma uplácí některá média či neziskové organizace, aby pro ni pracovaly. Není náhodou, že šéfka českého Googlu před pár dny oznámila, že Američané v tuzemsku spouští jakousi akademii pro neziskové organizace, která jim má pomoci k většímu růstu.

Důvod je jednoznačný. Ve chvíli, kdy dojde na boj o miliardy utržené na cizích autorských dílech, některé neziskovky budou psát politikům dopisy a budou na ně tlačit, že dochází k omezení svobody internetu či omezení inovací. Samozřejmě to bude vypadat náramně, protože samotnou firmu za tlakem nikdo neuvidí. A pokud na toto propojení někdo upozorní, bude označen za ruského agenta a nepřítele neziskového sektoru. Tohle je scénář, který se stane, a politici a vydavatelé by jej neměli dopustit, včetně těch českých. Co je ve hře, naznačili už francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Důkaz, že se Facebook snaží ovlivnit politiku. Zuckerberg na tajné nahrávce útočí na vládu

sinfin.digital