Půr: Vláda začala dotovat nákup elektromobilů. Efekt je stejný, jako kdyby ty peníze zapálila

Michal Půr

07. 01. 2020 • 12:21

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí vůbec poprvé začalo podporovat nákup elektromobilů, byť zatím jen pro firmy. Ve výzvě, na kterou mohou zájemci reagovat až do konce května letošního roku, mohou podniky získat dotaci až 40 procent z kupní ceny nového elektromobilu. „Výzva je zaměřena zejména na pořízení užitkových vozů, osobní vozy kategorie M1 budou podporovány max. 30% dotací a do max. ceny vozu 1 250 000 korun bez DPH,“ píše ministerstvo.  

Celkově chce resort ministra Karla Havlíčka takto rozdělit zhruba 50 milionů korun. Na českých silnicích se tak objeví maximálně cca stovka nových elektromobilů. Efekt je nulový a zhruba stejný, jako když dáte 50 milionů korun na hromadu a zapálíte je.

Dochází tak k situaci, před níž jsme na INFO.CZ varovali. Premiér Andrej Babiš na začátku loňského roku na Kolokviu o budoucnosti automobilového průmyslu tvrdil, že vláda nákup elektromobilů podporovat nebude. Tlak na zavedení dotací ovšem bude v celé EU zásadně sílit s tím, jak se nebude dařit elektromobily prodávat. Což se momentálně děje, statistiky prodejů jsou za očekáváním ve všech ohledech.

Web Autobible upozornil v pondělí na článek německého deníku Die Welt, podle něhož třeba automobilka Mercedes loni prodala v Německu pouhých 55 kusů svého nového elektrického vozu EQC. Na celém německém trhu se od ledna do listopadu loňského roku prodalo 3,6 milionu aut, z čehož bylo 57.533 plně elektrických, tedy 1,6 procenta. A to se bavíme o trhu, kde vláda nákup elektromobilů rovněž podporuje a chce jej podporovat ještě více, přestože zatím jde spíše o totální fiasko než cokoliv jiného. Samozřejmě s náležitým negativním dopadem na německý automobilový průmysl, který navíc možná brzy začne platit masivní pokuty za nesplnění emisních cílů.

Pokud si chceme představit, jak podobné dotace dopadnou, můžeme si vzpomenout na českou zkušenost s podporou solárních elektráren. Ostatně proti nim Andrej Babiš brojí ve svém posledním týdenním hlášení na Facebooku.

„Průmysl a životní prostředí. Tahle témata jsou spojená a pan prezident o nich mluvil hlavně v souvislosti s energetikou a taky evropskou politikou. Jasně, že otevřel to, co vám hlavně v poslední době připomínám. Soláry. Hlavně kvůli ODS, Zeleným a KDU-ČSL za ně platíme skoro 30 miliard ročně. Šílené peníze, které v rozpočtu každý rok chybí. A přitom nám dávají jen 3 procenta energie,“ píše premiér. Údajně se mu podaří snížit dotace o pět až sedm miliard korun ročně.

Možná by bylo dobré na celou eskapádu se soláry, jejichž podpora byla zejména vynález Zelených pod vedením Martina Bursíka, skutečně nezapomínat a nereplikovat ji v dalších dotacích. Ty na prodej elektromobilů jsou naprosto asociální, ale také fantasticky neefektivní. Úplně stejně jako „soláry“. 

 

SDÍLET