Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Zeman to pořád nevidí. Komentář Viliama Bucherta | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Zeman to pořád nevidí. Komentář Viliama Bucherta

Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Zeman to pořád nevidí. Komentář Viliama Bucherta

Neomalenost Ruska je někdy dechberoucí. Ukazuje se to i v případě otravy někdejšího agenta Sergeje Skripala nervovým jedem Novičokem. Moskva v sobotu oficiálně oznámila, že zdrojem původu jedu je pravděpodobně Česko, Slovensko, Švédsko či Velká Británie. Asi si můžeme vybrat. Opět se ukázalo, že Putin a Rusko si někdy s Českou republikou nechutně zahrávají. Bohužel někteří naši politici, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, jsou k tomu hluší a slepí.

 

Bylo by naprostým omylem si myslet, že v Rusku se některé věci odehrají pouze náhodou a autoritářská moc s nimi nemá nic společného. To je i případ sobotního vystoupení Marie Zacharovové, mluvčí ministerstva zahraničních věcí v televizi Rossia-24. Tato paní už léta sděluje oficiální názory ruského kabinetu. Navíc Rossia-24 je televizní kanál vlastněný vládou a provozuje ho státní organizace, která se jmenuje „Vserossijskaja gosudarstvennaja televizionnaja i radiovešatelnaja kompanija“. Napadení Česka ze strany Zacharovové byl tedy schválený a promyšlený tah.

„Jak mohli dojít k tomu, že v tom má prsty Rusko, když nám ty vzorky nepředali? Vždyť oni logicky tuto látku nemají, neměli by mít. S jakými vzorky to porovnávali, že dělají takové závěry? Závěr se nabízí sám, možná ani ne tak závěr, jako otázky: znamená to, že mají vzorky, které skrývají, nebo je to úplná lež od začátku do konce. Je nejpravděpodobnější, že zdrojem původu dané látky jsou státy, které od konce 90. let provádí intenzivní výzkum látek z projektu Novičok. Je to Velká Británie, Slovensko, Česko, Švédsko a ohledně USA je otázka otevřená,“ řekla Zacharovová v přenosu Rossia-24.

Ano, přesně takto se chovají autoritářské velmoci, které si chtějí omotat kolem prstu menší státy, jejichž politici jim to dovolí. To je bohužel už několik let i případ České republiky. Miloš Zeman vysílá opakovaně vstřícné signály k Vladimiru Putinovi, jehož jedním ze strategických cílů je přitom „rozložit“ Západ a soupeřit s „nepřátelským“ NATO. S tou aliancí, jejímž jsme členem.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.