Putin trumfuje i čínské soudruhy. Stále víc Čechů jeho Rusko miluje. Komentář Petra Holce

Petr Holec

Už je z toho stejná ruská tradice jako z vodky nebo státního banditismu. Kdykoli ve volbách kandiduje ruský prezident Vladimir Putin, nečeká se na jméno vítěze, ale jen na číslo volební účasti. Stejné to bylo i v těchto prezidentských volbách, Putin je vyhrál a stane se počtvrté prezidentem. Znovu se čekalo jen na výši volební účasti, jež celou směšnou hru na ruskou demokracii posvětí.

Ostatně kdo jiný než Putin by taky mohl vyhrát, když prezident ovládá všechna hlavní média, sám dohlíží i na výběr svých soupeřů a ty nebezpečné nechá odsoudit nebo zavřít? Přesto je ruský prezident tak zoufalý, že si ani v těchhle volbách neodpustil podvody, které v rámci omezených možností zdokumentovaly nezávislé organizace. Někteří voliči například zase nevolili jen jednou, což je nejen na Rusko zbytečně příliš demokracie.

Putin o sobě v záchvatu řízené upřímnosti utrousil, že v mládí býval „chuligán“. Bývalý agent KGB a judista, obklopený dalšími agenty, loajálními aparátčíky a zkorumpovanými byznysmeny, jím politicky zůstal dodnes.

A stejně tak je chuligánský i jeho autokratický režim, který úspěšně buduje už osmnáct let, čímž trumfuje i čínské soudruhy. Přesto jsou tyhle volby jiné: i na Rusko se konají v neobvykle gangsterských kulisách, které nemají daleko k válce.

Americký Austin děsí záhadné útoky výbušninami. Při tom posledním byli zraněni dva muži

sinfin.digital