Putin v Sýrii dosáhl, čeho chtěl, i kvůli slabosti Západu. Komentář Pavla Novotného

Pavel Novotný

Ruský prezident Vladimir Putin dnes neočekávaně navštívil Sýrii, aby oznámil postupné stažení ruských jednotek ze země. Zároveň řekl, že tak činí poté, co v zemi „zcela“ porazil teroristy. „Pokud opět pozvednou hlavu, uštědříme jim ránu, jakou dosud nezažili,“ uvedl kremelský šéf. Ruským médiím i vlasteneckým občanům se dmou prsa pýchou… 

Tuto zprávu lze ale napsat i jinak, třeba:

Kremelský šéf Vladimir Putin přijel na svou základnu v syrském Hmímímu, které leží ve strategicky důležité zemi jeho vazala Bašára Asada. Potvrdil listopadové vyhlášení svých generálů, podle kterých se část vojáků postupně vrátí domů, ruští specialisté ale na základnách zůstanou. Agentura TASS dodává, že Asad za ruskou pomoc v boji proti umírněné i islamistické opozici „milionkrát poděkoval“ a slíbil, že na bratrskou pomoc nikdy nezapomene…

Vladimir Putin – podobně jako jeho sovětští předchůdci Josif Stalin, či Leonid Brežněv – nevysílá vojáky do zahraničí ani nadarmo, ani nakrátko. Což může potvrdit třeba někdejší Československo. Cíl ruské mise je navíc splněn: Moskva má přístup ke Středozemnímu moři a základny v arabském světě. Režim Bašára Asada je na Kremlu závislý vojensky i ekonomicky.

Rusové v Sýrii samozřejmě zůstanou. Budou tu poradci v nejrůznějších funkcích i žoldnéři na špinavou (vojenskou) práci přesto, že nájemní vojáci v Rusku oficiálně neexistují. I proto není jasné, kolik Rusů v zemi operuje teď: odhady se pohybují mezi čtyřmi až deseti tisíci ozbrojenci.

sinfin.digital