Rafajův Úřad pro ničení hospodářské soutěže

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Za posledních třicet let Česko nezažilo tak jednotnou koalici různých směrů za odvolání jednoho státního úředníka. Změnil to Petr Rafaj, stále ještě šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Tato neformální „protirafajovská“ koalice sahá od vládního hnutí ANO, přes ČSSD, která v roce 2009 Rafaje nominovala. K nim se přidává KSČM tolerující vládu a stejný názor má i opozice, vedení dvou krajů (Ústecký, Liberecký) a také Protikorupční rada vlády a některé neziskovky. To už je solidně široký záběr.

Tlak na odvolání Rafaje ale většinově schvalují také představitelé malého i velkého byznysu. Ti všichni považují fungování úřadu, který má dohlížet na férové zadávání veřejných zakázek a fúze podniků, za neudržitelné, přičemž kritika má dvě roviny – odbornou i trestně právní. 

V křesle ovšem šéfa ÚOHS drží nejbližší okolí prezidenta republiky. A zatím dost neoblomně.

Nejsem papaláš a dělám chyby. Jsem připravena i na prohru ve volbách, říká Jermanová

I když se to z mediálních výstupů nezdá, brněnský úřad má na fungování firem větší přímý vliv než ministerstvo průmyslu a obchodu s dopravou dohromady. Jeho rozhodnutí můžou neuvěřitelným způsobem oslabit jednu společnost na úkor druhé a radikálně vstoupit do konkurenční soutěže. Aneb co je vám platné, že vám soudy za tři a více let dají za pravdu, když váš podnik tou dobou už dávno nemusí existovat? 

Právě pro tuto pravomoc musí být ÚOHS otevřený úřad, který dělá předvídatelná rozhodnutí. O to se, byť nedokonale, snažil i Rafajův předchůdce Martin Pecina. Tehdy měl úřad například veřejně dostupná jména všech pracovníků s mobilními čísly a dotčená firma se mohla informovat, jak její situace vypadá a jaké procesní kroky se chystají. Petr Rafaj tuto praxi po svém nástupu zrušil a centralizoval moc výhradně pod sebe. Oslabil také rozhodování svých podřízených. A co je nejhorší: sám se také stal odvolacím orgánem. Tahle moc ho zkorumpovala.

Nesmírně se prodloužily čekací lhůty na vyřízení stížností. Dříve byla běžná délka tři, respektive šest měsíců. Dnes je to rok a více. Firma, která vyhrála nějakou zakázku, je tak často „vydírána“ neúspěšnými účastníky tendru a musí zvažovat, jestli podstoupí tyhle dlouhé čekací lhůty, nebo se raději o vítěznou zakázku „podělí“ s konkurencí. Tyto postupy daly poraženým firmám obrovský vyděračský potenciál. Mnoho právníků, ekonomů i podnikatelů se shoduje na jednom – dnes nejde jen o odvolání šéfa jednoho úřadu, ale o kompletní reorganizaci práce.

Nový pohled na Pohraniční stráž: Počet dezercí šel do stovek

Definitivní znedůvěryhodnění Rafaje jako odborníka nastalo v souvislosti s rozhodováním o zakázce na mýtný systém. Potom, co zvítězila firma navázaná na PPF, došlo k protestům firmy Kapsch, která by o správu mýta přišla, a následovalo zrušení tendru. Následně se Rafaj sešel s řadou lidí, včetně prezidenta republiky, a svůj názor změnil. Letos v lednu definitivně odmítl námitky Kapsche. První soudní rozhodnutí v této věci naznačují, že případ není definitivně u konce a stát se zřejmě bude muset s rakouskou společností finančně vyrovnat. 

Do toho přišla v roce 2019 série vyšetřování korupce na brněnských radnicích s názvem Stoka. Primárně se týkala lokálních politiků hnutí ANO v čele s Jiřím Švachulou. Policie však jako „vedlejší produkt“ vyšetřování zjistila velký vliv některých politiků ANO na vedení ÚOHS. Legendární se stala policií monitorovaná schůzka Petra Rafaje s Jaroslavem Faltýnkem v hotelu Voroněž, kde druhý muž ANO lobboval za již zmíněný Kapsch. Dodejme, že Rafaj  později obžalovaného Švachulu jmenoval do funkce člena vlivné rozkladové komise ÚOHS. 

Za zaznamenání také stojí, že v době dohledání důkazů udělala policie domovní prohlídku v bytě Rafaje a jeho místopředsedkyně Evy Kubišové. U šéfa ÚOHS přitom našla dva miliony různě poukládané v obálkách. Prý věno pro dceru a peníze na rekonstrukci chaty, snažil se to později vysvětlit Rafaj, který postupy vyšetřovatelů kritizoval. Samotnou námitku proti zákonnosti prohlídky odmítl Ústavní soud.  

Dlouhé měsíce se nic nedělo, takže se zdálo, že Rafaj celý problém vysedí. Byl to však právě avizovaný termín soudního projednávání Stoky (září–prosinec 2020), který urychlil tlak na jeho odvolání. V kruzích kolem vedení hnutí ANO vznikla potřeba vyměnit Rafaje dříve, než začnou výpovědi a citace přepisů odposlechů.

Jeho osud má v rukou prezident Zeman a k rychlé akci se zjevně nechystá. Po úterní schůzce s Babišem a Hamáčkem, kteří odvolání úředníka oficiálně navrhli, řekl, že se chce ještě sejít s ním osobně a pak rozhodne. Už před pár měsíci však vzkázal, že ho bude držet ve funkci až do případného pravomocného rozsudku.

O Rafaje nakonec jde i nejde. Pokud by se měl jeho nástupcem stát některý z jeho náměstků a na ÚOHS by se zachoval neprůhledný „Rafajsystém“, bylo by tohle personální gesto úplně zbytečné. Hlavní problém není Rafaj jako osoba, ale fungování jeho úřadu, který už dlouhá léta připomíná spíš Úřad pro ničení hospodářské soutěže. Petr Rafaj tuhle linku hodně posílil.

Spasitelka Maláčová: Babišovská stylizace a sliby ze světa, kde peníze rostou na stromech

SDÍLET
sinfin.digital