Relativní vítězství a absolutní porážka Andreje Babiše

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Andrej Babiš sice formálně vyhrál krajské volby, přesto na následné tiskovce působil naštvaně a nervózně. Ví proč. Jeho vítězství je totiž velmi relativní. Pokud by nějak takto dopadl příští rok boj o sněmovnu, šlo by pro ANO o absolutní porážku. Mít nejvíc hlasů nestačí, když se váš koaliční potenciál blíží nule.

Hnutí ANO zvítězilo v deseti krajích, Andrej Babiš jako první premiér dokázal získat nejvíce hlasů v regionálních volbách, skoro dvakrát víc než druzí Piráti, celkem 604 tisíc, což stačilo na 21,82 %. To vypadá na první pohled báječně. Nicméně tato čísla se až tak bombasticky nejeví, když je srovnáme s jinými údaji: 687 tisíc a 23,57 % hlasů. Tolik si v roce 2008 připsal předseda vlády Mirek Topolánek, jehož výsledek se tehdy považoval za katastrofální porážku a v ODS se ozvaly velmi silné hlasy volající po jeho odstoupení.

Vidíme tedy, že v absolutních číslech není Babišův výkon až tak úžasný. Zvítězil ani ne proto, že by v krajských volbách ANO potvrdilo svou sílu, jako díky slabosti ostatních. Respektive kvůli jejich rozdrobenosti, protože opozice jako celek si vedla dost dobře. Topolánek měl v roce 2008 proti sobě jediného soupeře, který luxoval levicové spektrum, a to Jiřího Paroubka, který vyhrál s 35 procenty. Aktuální premiér však stál proti opozici v několika kusech, proto jeho výsledek vypadá opticky lepší, než ve skutečnosti je.

Pyrrhovo vítězství. Hnutí ANO ve volbách do krajů fakticky neuspělo, míní politolog Kopeček

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital