Relativní vítězství a absolutní porážka Andreje Babiše

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Andrej Babiš sice formálně vyhrál krajské volby, přesto na následné tiskovce působil naštvaně a nervózně. Ví proč. Jeho vítězství je totiž velmi relativní. Pokud by nějak takto dopadl příští rok boj o sněmovnu, šlo by pro ANO o absolutní porážku. Mít nejvíc hlasů nestačí, když se váš koaliční potenciál blíží nule.

Hnutí ANO zvítězilo v deseti krajích, Andrej Babiš jako první premiér dokázal získat nejvíce hlasů v regionálních volbách, skoro dvakrát víc než druzí Piráti, celkem 604 tisíc, což stačilo na 21,82 %. To vypadá na první pohled báječně. Nicméně tato čísla se až tak bombasticky nejeví, když je srovnáme s jinými údaji: 687 tisíc a 23,57 % hlasů. Tolik si v roce 2008 připsal předseda vlády Mirek Topolánek, jehož výsledek se tehdy považoval za katastrofální porážku a v ODS se ozvaly velmi silné hlasy volající po jeho odstoupení.

Vidíme tedy, že v absolutních číslech není Babišův výkon až tak úžasný. Zvítězil ani ne proto, že by v krajských volbách ANO potvrdilo svou sílu, jako díky slabosti ostatních. Respektive kvůli jejich rozdrobenosti, protože opozice jako celek si vedla dost dobře. Topolánek měl v roce 2008 proti sobě jediného soupeře, který luxoval levicové spektrum, a to Jiřího Paroubka, který vyhrál s 35 procenty. Aktuální premiér však stál proti opozici v několika kusech, proto jeho výsledek vypadá opticky lepší, než ve skutečnosti je.

Pyrrhovo vítězství. Hnutí ANO ve volbách do krajů fakticky neuspělo, míní politolog Kopeček

sinfin.digital