Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reorganizace policie: Sedm statečných z komise. Komentář Bohumila Pečinky

Reorganizace policie: Sedm statečných z komise. Komentář Bohumila Pečinky

To tu ještě nebylo. Sedm poslanců z různých politických stran, kteří byli členy vyšetřovací komise k reorganizaci policie, sepsalo závěrečnou zprávu, pro niž hlasovalo všech sedm poslanců.

Všechno začalo na přelomu května a června 2016, když policejní prezident Tomáš Tuhý vyhlásil sloučení dvou policejních útvarů (protikorupčního a protimafiánského). Za ta léta o tom mluvili různí ministři a šéfové policie, ale nikdo neměl sílu sáhnout na pravomoci elitních policistů. Dobře věděli, že ti mají svoje „spící buňky“ ve všech stranách a médiích.

Policejnímu prezidentu Tuhému došla zřejmě trpělivost ve chvíli, kdy si oba útvary nejen začaly vzájemně konkurovat, ale i účelově kriminalizovat své kolegy. Udělat rychlou reorganizaci a vypsat výběrové řízení na nového šéfa spojeného útvaru mělo předejít válce policajtů.

Jiným řešením už muselo být postavit špičky obou útvarů mimo službu a začít prošetřovat jejich chování. To by ovšem ochromilo policejní práci. I z toho důvodu zvolil policejní prezident Tuhý spíš organizační změny než čistky.

Minutu po vyhlášení reorganizace povstal Andrej Babiš a udělal z celé akce politické téma. Byl to právě Babiš, jenž byl celá léta jednou z nejvýznamnějších „spících buněk“ Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V časopise Reportér vyšly policejní zprávy o tom, jak se celá léta stýkal s okolím Roberta Šlachty a svými informacemi je… co vlastně?

Rozhodně plukovník Šlachta a samostatný ÚOOZ byli pro něj natolik klíčovou věcí, že v jednu chvíli prohlásil: Buď bude odvolána reorganizace, nebo já a ANO jdeme z vlády. Pod tímto apelem začal také Šlachta vyhrožovat svým odchodem. A pak nastal zajímavý zvrat: premiér Sobotka řekl Babišovi, že tedy může z vlády odejít. Babiš se mrtvolně vylekal, že by se mohl ocitnout mimo vlivové pole, a vzal zpátečku. Mezitím policejní prezident přijal demisi Šlachty. Když ani prezident republiky nepodpořil Šlachtu, bylo po krizi.

Aby rozfoukali ohýnek nespokojenosti, vstoupili do hry olomoučtí státní zastupitelé v čele s Ištvanem a jeho pravou rukou Komárem. Začali v médiích šířit, že reorganizace policie je v podstatě kriminální čin, jak zabránit vyšetřování politických kauz. Do toho vstoupil Šlachtův podřízený Komárek a oznámil, že policejní prezident Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“ z jednoho vyšetřovacího spisu.

I díky tomu Česko na přelomu června a července připomínalo jihoamerickou republiku krátce před občanskou válkou. Výsledkem shody nejvyšších ústavních činitelů nakonec bylo, že sedm poslanců sedmi různých parlamentních stran vytvoří vyšetřovací komisi a zprávu předloží Parlamentu.

Kdo vyhrál?

Komise řešila tři základní věci: jaký byl účel policejní reorganizace, jestli docházelo k „brutálnímu“ úniku informací, a naopak jestli teze o „brutálním úniku“ nebyla ve skutečnosti atentátem na policejního prezidenta Tuhého.

Upřímně řečeno: výsledkům komise před půlrokem nikdo nevěřil a všichni v ní viděli jen způsob, jak uklidnit rozbouřenou politickou situaci. Sedm poslanců si však řeklo, že budou vycházet čistě z faktů a do závěrečné zprávy zapracují jenom důkazy, ne domněnky.

I proto si opakovaně zvali policisty všech barev, kteří z jejich otázek byli rozčilení. Závěrečná zpráva by se dala shrnout do dvou bodů:

  1. Reorganizace sice nebyla dlouhodobě připravována, ale v jejím pozadí nebyly žádné kriminální motivy, jak se to snažili naznačovat olomoučtí státní zástupci.
  2. Tzv. brutální úniky informací jsou jen zmanipulovanou mediální hříčkou některých policistů a prokurátorů a některé věci jsou právě naopak. Za tyto věci by někdo měl nést trestní odpovědnost.

V den uzávěrky nového tištěného Reflexu (pondělí 30. ledna) hlasovali poslanci z vyšetřovací komise ještě o doprovodných usneseních, co dělat v budoucnu. Tam se zřejmě budou lišit. Podstatné je, že našli způsob, jak se na základě faktů a důkazů shodnout, k čemu v létě 2016 skutečně došlo.

Závěr je paradoxní. ČSSD v čele s ministrem vnitra Chovancem měla podle zprávy ve většině věcí pravdu. Tato pravda ji ovšem stála mnoho procent v průzkumech oblíbenosti.

Zato ANO v čele s Andrejem Babišem šlo cestou manipulací a mediálních hysterií, ale právě v létě 2016 se v průzkumech popularity odpoutalo od ČSSD a nyní je nejoblíbenější stranou. Úplný debakl pak utrpěla některá média v čele s Lidovými novinami, jež vsadila na interpretaci olomouckých státních zástupců, která se v lepším případě, ukázala jako mylná.

Kdo tedy vyhrál?

Text byl původně publikován na webu Reflex.cz, zároveň vychází ve čtvrtek 2. února v tištěném Reflexu č. 5/2017.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744