Říjnové volby. Zlom, nebo status quo? Politická analýza Mirka Topolánka pro Magazín I

ANALÝZA MIRKA TOPOLÁNKA | Stát se garantem rubriky Politika v tištěném měsíčníku I je velká výzva. Budou mě čtenáři číst? Toxického, prostořekého, příliš vyhraněného? Nedělá dnes analýzy kdejaký trouba? A jak konkurovat obdivovaným kolegům z vlastní redakce i odjinud? Moc otázek. Nakonec od Topola očekávatelná odpověď. Dají-li ti čtverečkovaný papír, piš napříč! Kdo nevsadí, nevyhraje. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. A když nejde o život... Teď by možná byla na místě Filipika doktora Vlacha proti příslovím.

Dnešní premiérový text tak nebude klasickou analýzou. Na pár glosách se pokusím vymezit žánr, styl a prostor hodný konfrontace a zájmu. Mou výhodou může být, že jsem byl vnitropolitickým, evropským i zahraničněpolitickým insiderem, navíc po deseti letech mimo s potřebným odstupem a nadhledem. Handicapem může být naopak desetiletá absence validních informací, každodenního kontaktu s reálpolitikou a nezbytnost dobývat v potu tváře chléb náš vezdejší.

Obsah Magazínu I 9/2020

Pár dní poté, co zářijové číslo dostihne a okouzlí své čtenáře proběhnou krajské a senátní volby. Budou to volby druhého řádu, potvrzující trendy a stávající rozložení sil, nebo volby signální, zlomové, jako byl nálet modrých ptáků v roce 2004 či poplatková oranžáda o čtyři roky později? V jaké kondici se nacházejí strany, strany chovající se jako hnutí a hnutí vystupující jako sekty v mezidobí mezi sněmovními volbami? A co lídři, pokud existují? Ovlivní epidemie a evidentní neschopnost vlády cokoli smysluplně řešit volby pozitivně, nebo prohloubí apatii veřejnosti a hlasování nohama? Rozhodne volby masivní korupce vládních voličů a ponáspotopismus? 

Dnešní standardy nemůžeme aplikovat na minulost, jinak skončíme u neandertálců, varuje Bárta

Asi v nejlepší kondici jsou Piráti. Nevím, na čem jedou. Nejspíš se ta droga jmenuje úspěch. Ono porážet v preferencích ODS po sedmi letech levicové vlády, která je pro pravicové voliče jedním slovem děs, úspěchem určitě je. Sebevědomí, klid… Bartoš není můj šálek čaje, ale vyrostl z něj politik. Má leadership, vizi a charisma.

Téma čísla

Co nejtrefnějšího říci o ODS? Že Vystrčil a Novotný jsou její nejvýraznější politici. Což říká tak nějak vše. Mám Petra Fialu rád, ale pokud prohrává v boji o pozornost nejen s Ivanem Bartošem, ale i s vlastními členy, není to prostě „ono“. Strana zestárla a nemá chytlavé téma. Přesto věřím, že mašina ODS ještě zabere. Pořád, i po všech těch karambolech a ranách, jde o solidní stroj. Nemá navíc alternativu.

Celou analýzu najdete v zářijovém čísle Magazínu I. To není v běžném prodeji, objednat si jej můžete prostřednictvím tohoto formuláře.

SDÍLET
sinfin.digital