Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rok od konce intervencí ČNB: Oslabení koruny mělo pro ekonomiku charakter šoku, říká ekonom Sobíšek

Rok od konce intervencí ČNB: Oslabení koruny mělo pro ekonomiku charakter šoku, říká ekonom Sobíšek

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl popsal v rozhovoru 6. dubna kursový závazek ČNB jako zdařilý produkt, jehož tvůrcům lze vytknout nanejvýš jeho prodejní strategii. Tedy to, že centrální banka nedokázala veřejnosti výhody intervencí správně vysvětlit, protože „reklamní kampaň“ rozběhla příliš pozdě. Opravdu?

Není žádných pochyb, na rozdíl od podobné intervenční epizody Švýcarska, o technicky zvládnutém průběhu kursového závazku ČNB po celé období jeho trvání i ukončení loni v dubnu. K úspěchu ČNB pomohlo kromě dobré technické přípravy a jednoznačných vzkazů finančním trhům podle Mojmíra Hampla i „štěstíčko“.

Dodal bych, že klíčovou roli mohlo také sehrát právě to, že Česko není Švýcarskem. Investoři kupující uměle oslabenou českou korunu měli jen omezené možnosti, kam ji na malém a relativně nízkolikvidním tuzemském finančním trhu uložit. Směna z jiných měn do koruny tak byla zatížena nákladem, který byl ne každý investor ochoten akceptovat. Právě to ponechalo rozsah devizových intervencí ČNB v únosných mezích.

Existuje málo pochyb o tom, že oslabení koruny nakoplo českou ekonomiku jako celek k vyššímu výkonu. Malá a otevřená ekonomika s vysokou exportní výkonností takto z podstaty věci musí reagovat na oslabení své měny. Pozitivní efekt zažila česká ekonomika v roce 2014 a jeho část se zřejmě přenesla ještě do roku 2015.

Centrální bance nic jiného než intervence nezbyly

Většina ekonomů by se také dnes už shodla, že centrální bance nezbývalo v letech 2013–2014 nic jiného než do intervencí jít. V situaci recese, nulové inflace a nulových sazeb v české ekonomice, kdy zároveň Evropská centrální banka chystala svůj program nákupu dluhopisů, bylo na místě reagovat na riziko dalšího posílení koruny, jež by napáchalo zbytečné škody.

Celý komentář si můžete přečíst na Reflex.cz

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1