Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Roztomilý rošťák Sobotka, soutěžte o akcie Čapího hnízda a Rudá Marta. Komentář Roberta Maleckého

360p

V průběhu XIX. století se v literatuře definitivně prosadil úzus, že se sepisování příběhů převážně vyšinutých jedinců věnuje pouze část populace, tzv. spisovatelé. Jejich díla byla objemná a čítala často i několik set stran. Později, v době facebooku, se naopak rozšířil zvyk celé populace sepisovat banální postřehy ze života, nejčastěji o počasí, a to na ploše několika desítek znaků. Vynálezcem cross-overu byl pak jistý Bohuslav Sobotka, který ctil formu a své banální postřehy rozepisoval na původní ploše 1 milion znaků a více.

Ona se z toho snadno dělá legrace, ale nějak si nemůžeme pomoct. Sociální demokracie je prostě ve snaze dohonit Andreje Babiše na sociálních sítích tak roztomilá, zvlášť když se s Blanskem vydá do Boskovic za Polákem a Nedomovou.

„Posílám pozdrav z Boskovic, které jsem dnes navštívil společně s Blanskem. Se starostou Polákem a starostkou Nedomovou jsme řešili hlavní problémy, se kterými se potýkají. Jde o fungování městských nemocnic, ale taky dopravu, školství a sociální služby.

V Blansku jsme probrali i přípravu stavby mostu přes železniční koridor, na který se bohužel kdysi při modernizaci koridoru zapomnělo. Pokud se to kraji a městu povede, zmizí další nebezpečný železniční přejezd. Navštívil jsem i územní odbor policie v Blansku, jsem rád, že i tady se daří snižovat majetkovou i jinou kriminalitu.

Díky za setkání s dobrovolnými hasiči v Klepačově a v Boskovicích a především za jejich obětavé nasazení pokaždé, když je potřeba.

Po takřka deseti letech jsem v Blansku navštívil firmu Synthon a mohl zhodnotit obrovský pokrok, který mezitím udělala. Stejně tak česká rodinná firma Colorprofi v Boskovicích, která v posledních letech velmi dynamicky roste a zaměstnává nové lidi. Gratuluju!

V Boskovicích jsem měl taky možnost osobně poděkovat lidem, pracujícím tady v sociálních službách za jejich náročnou práci.“

(Bohuslav Sobotka v knize Bohuslav Sobotka pozoruje věci, 16. srpna)

Kam se ztratil ten úderný rošťák Bohuslav, který ještě na jaře použil slovo „ojebal“? Zde to máme jen jedno „gratuluju“ místo „gratuluji“, to už dneska nikoho na zadek neposadí. Ale abychom na věci našli i něco pozitivního, je dobré vědět, že Bohuslav Sobotka ještě stále existuje. Je to přece jen pořád předseda vlády – věděli jste to?

Trochu nám usíná kauza Čapího hnízda. Andrej Babiš se po krátkém šoku, který podle nulového provozu na jeho facebooku trval přesně šest dní, oklepal a vyrazil na Moravu. Před odjezdem ještě stihl rozhovor pro Aktuálně.cz, z něhož vyjímáme:

„Já jsem připravený, já se jich nebojím. Já se nebojím tohoto zkorumpovaného systému. (…)

Původně jste říkal, že se necháte vydat, platí to stále?

Ale já uvidím, jak bude vypadat ta žádost, je tam nějaký výbor, tak ať jedná. Mě nikdo nikde nepozval, já nevím, jestli někam půjdu. Když mě někdo pozve, tak půjdu.“

(Andrej Babiš v rozhovoru pro Aktuálně.cz, 17. srpna)

Čili s tím vydáním to asi tak horké nebude. My jsme v této souvislosti připravili malý kvíz. Týká se následujícího citátu:

„Imunita poslanců je podle mě zcela zbytečná a přežitá. Kromě imunity vůči výrokům proneseným ve sněmovně by se na nic jiného neměla vztahovat. Poslanci nejsou žádní nadlidi.“

Autorem je:

a) vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

b) Miroslav Kalousek

c) někdo z centrály hnutí ANOfert, kdo to v dubnu neprozřetelně napsal Babišovi na facebook

Správné odpovědi posílejte na Čapí hnízdo, vylosovaný výherce si pohladí lemura a obdrží jednu anonymní akcii firmy se sazbou až pět let.

Celé to vypadá, že říjnové volby budou referendem o vydání, či nevydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. A zatímco tady řešíme tyto z dlouhodobého hlediska marginální věci, komunisti už se připravují na převzetí moci. A jak ukazuje video v úvodu článku, máme se na co těšit.

„Klíčová odvětví do rukou státu!

Právo a povinnost pracovat!“

(hesla z volebního spotu Marty Semelové)

Jó, Marta je Marta. Ta se nezakecá. Tak vítejte v roce 1946 a klidnou mysl.

Text vyšel původně na serveru HlídacíPes.org.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1