Rozchod Tesly s bitcoinem? Za nečekaným prohlášením Elona Muska je spíše greenwashing a tržní manipulace

Tak tohle moc dlouhá party nebyla. Jen necelé dva měsíce Američané mohli za bitcoiny nakupovat automobily Tesla; tento týden zakladatel automobilky Elon Musk tuto možnost překvapivě zrušil. Co je důvodem? Těžba bitcoinu je prý příliš energeticky náročná a spotřebovává „špinavou“ energii. Došel tedy Musk náhle k poznání, že kryptoměny jsou skvělý nápad, který ale za špatné životní prostředí nestojí?

Technokrat a zakladatel firem jako Tesla či SpaceX má pochopitelně pravdu. Těžba bitcoinu je skutečně energeticky náročná, těžaři se svou výpočetní technikou spolykají dvojnásobek energie, která by postačila k pokrytí spotřeby celého Česka. Jenže to není nic nového pod sluncem. Argument proti energetické náročnosti bitcoinu je jednou z hlavních námitek vůči této kryptoměně – a za poslední dva měsíce se ní nezměnilo vůbec nic.

Jeden z nejbohatších mužů světa to pochopitelně musí vědět. U někoho, kdo má IQ přes 150 a chce dovést lidstvo na Mars, lze jen stěží předpokládat, že doteď netušil, že je k těžbě kryptoměn zapotřebí elektrická energie, která v Číně nebo ve Spojených státech stále ještě pochází z podstatné části z fosilních zdrojů. Musí v tom být něco jiného.

Co přesně? Jednou možností může být Muskova sázka na zelený marketing hraničící s greenwashingem, tedy situací, kdy se děláte „zelenější, než jste“, protože se to z nejrůznějších důvodů právě hodí. Celé Spojené státy pod prezidentem Joem Bidenem zažívají „velkou zelenou revoluci“ a Elon Musk se na této vlně jistě rád sveze – zvlášť když ho to příliš nestojí. Paradoxně energie, kterou řidiči dobíjejí jeho „čisté“ elektromobily, zase tak čistá není – z velké míry totiž pochází právě z fosilních zdrojů, vůči kterým se Musk nyní u bitcoinu tak hlasitě vymezuje.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co je za zrušením možnosti nakupovat Tesly za bitcoiny?
  • Proč je toto rozhodnutí do velké míry pokrytecké?
sinfin.digital