Rusko vyjde z války jako zchudlá a možná rozpadlá země. Měli bychom mít plán, jak zabránit tomu nejhoršímu

Vojtěch Bednář

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA BEDNÁŘE | Ať už válka na Ukrajině skončí jakkoli, Ruská federace z ní velmi pravděpodobně vyjde jako zchudlá, ekonomicky zničená, mezinárodně ostrakizovaná a možná dokonce rozpadlá země. Měli bychom přemýšlet, jak ji pomoci normálním Rusům znovu vybudovat.

Válka, kterou svou nezdůvodněnou a brutální invazí na Ukrajinu vyprovokoval ruský prezident Putin, řádí už devět měsíců. Je evidentní, že původní plán na rychlý výpad, po kterém by Rusové získali pod svou kontrolu největší evropskou zemi, nevyšel, a že nebývalá jednota prakticky celého civilizovaného světa vede k tomu, že ať už se situace vyvine jakkoli, pro Rusy bude znamenat obrovské ekonomické, kulturní, ale zejména lidské ztráty. 

Jinak řečeno, Ruská federace se nakonec z pozice velmoci může stát zchudlou, ekonomicky a technologicky zdecimovanou, mezinárodním společenstvím ostrakizovanou zemí. Zemí, ve které dříve nebo později dojde k výměně vlády a ve které může docházet k silným odstředivým tendencím, možná až k rozpadu.

Pokud se tak stane, a samozřejmě za předpokladu, že Rusové opustí dobytá území, měli bychom začít aktivně přemýšlet o tom, jak jim pomoci svou zemi znovu vybudovat. Ano, na Západě existují silné a legitimní hlasy volající po tom, že by Rusové měli zaplatit za škody, které způsobili, ale současně by neměla nastat situace, kdy budou sami uvrženi do bídy.

sinfin.digital