S Andrejem už ne, ale funkci si nechám! Další pragmatický mučedník ANO na obzoru

GLOSA PETRA HOLCE | Pražská exprimátorka Krnáčová, bývalý europoslanec Telička nebo někdejší primátor Brna Vokřál. Ti všichni byli více či méně úspěšnými politiky ANO, časem se ale s Andrejem Babišem rozešli. Teď se do fronty „pragmatických mučedníků“ možná přidá europoslankyně Radka Maxová, jedna z prvních místopředsedkyň ANO a bývalá manažerka Agrofertu.

„Není to ze dne na den. Je to dlouhodobý proces. V první fázi jsem s politikou byla spokojená, ale postupně se mi přestaly líbit některé kroky,“ řekla Maxová pro CNN Prima NEWS. Vadí jí, že se prý ANO nepouští do „kontroverzních“ témat, jako jsou sňatky homosexuálů, menšinovou vládu opírá o komunisty a jedinou systémovou změnou za ním je EET. „Stále nad tím přemýšlím, ale může se stát, že ANO opustím,“ přiznala na začátku týdne. 

Proč ne. Ostatně prezident Miloš Zeman prozíravě říká, že „jen idiot nemění názory“. A taky své politické vyznání, jak se mu zrovna hodí, dodejme. Zajímavé ovšem je, že v Maxové ten rozchod s ANO dozrává jen krátce potom, co se za něj nechala zvolit do Evropského parlamentu, jehož izolace od domácí politiky a hlavně velkorysé finanční zabezpečení tradičně přejí politické odvaze. Maxová by zdaleka nebyla první ani poslední političkou, která v Bruselu náhle „prozře“.

A stejně tak by nebyla první ani poslední, kdo si po takovém prozření a odchodu z vlastní strany pro jistotu podrží funkci, protože... „Nevidím důvod, proč bych se postu měla vzdát. Jsem zvolená pro všechny a vím, že mě volili i voliči jiné strany než ANO,“ vysvětluje to pragmaticky. Tak to je fakt zajímavé: do europarlamentu totiž kandidovala zcela zjevně jako poslankyně ANO a jedna z jeho výrazných tváří. A na výběr tehdy bylo ze zhruba čtyř desítek stran a hnutí, takže si nevoliči ANO v klidu mohli najít cokoli jiného než právě Maxovou. 

Kdyby to pořád nestačilo, připomeňme, že vládu ANO a ČSSD komunisti podporují už dva roky. Pokud to tedy Maxovou děsí, což je při pohledu do řad KSČM i pochopitelné, měla s tím v ANO seknout už dávno.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital