S Andrejem už ne, ale funkci si nechám! Další pragmatický mučedník ANO na obzoru

GLOSA PETRA HOLCE | Pražská exprimátorka Krnáčová, bývalý europoslanec Telička nebo někdejší primátor Brna Vokřál. Ti všichni byli více či méně úspěšnými politiky ANO, časem se ale s Andrejem Babišem rozešli. Teď se do fronty „pragmatických mučedníků“ možná přidá europoslankyně Radka Maxová, jedna z prvních místopředsedkyň ANO a bývalá manažerka Agrofertu.

„Není to ze dne na den. Je to dlouhodobý proces. V první fázi jsem s politikou byla spokojená, ale postupně se mi přestaly líbit některé kroky,“ řekla Maxová pro CNN Prima NEWS. Vadí jí, že se prý ANO nepouští do „kontroverzních“ témat, jako jsou sňatky homosexuálů, menšinovou vládu opírá o komunisty a jedinou systémovou změnou za ním je EET. „Stále nad tím přemýšlím, ale může se stát, že ANO opustím,“ přiznala na začátku týdne. 

Proč ne. Ostatně prezident Miloš Zeman prozíravě říká, že „jen idiot nemění názory“. A taky své politické vyznání, jak se mu zrovna hodí, dodejme. Zajímavé ovšem je, že v Maxové ten rozchod s ANO dozrává jen krátce potom, co se za něj nechala zvolit do Evropského parlamentu, jehož izolace od domácí politiky a hlavně velkorysé finanční zabezpečení tradičně přejí politické odvaze. Maxová by zdaleka nebyla první ani poslední političkou, která v Bruselu náhle „prozře“.

A stejně tak by nebyla první ani poslední, kdo si po takovém prozření a odchodu z vlastní strany pro jistotu podrží funkci, protože... „Nevidím důvod, proč bych se postu měla vzdát. Jsem zvolená pro všechny a vím, že mě volili i voliči jiné strany než ANO,“ vysvětluje to pragmaticky. Tak to je fakt zajímavé: do europarlamentu totiž kandidovala zcela zjevně jako poslankyně ANO a jedna z jeho výrazných tváří. A na výběr tehdy bylo ze zhruba čtyř desítek stran a hnutí, takže si nevoliči ANO v klidu mohli najít cokoli jiného než právě Maxovou. 

Kdyby to pořád nestačilo, připomeňme, že vládu ANO a ČSSD komunisti podporují už dva roky. Pokud to tedy Maxovou děsí, což je při pohledu do řad KSČM i pochopitelné, měla s tím v ANO seknout už dávno.

Nedělejme už ze sebe v Evropě ublížené chudinky

Jestli Maxová z ANO skutečně odejde, nejspíš rozšíří klub jeho „pragmatických mučedníků“, které média docela milují. Nedávno do něj přibyl i brněnský exprimátor Petr Vokřál. Ten s tím v ANO kompletně sekl krátce před krajskými volbami, v nichž měl být lídrem, protože hnutí má podle něj v Brně nebezpečně blízko k „podsvětí“. ANO v Brně sužuje velká korupční kauza Stoka, jenže ta je i Vokřálovou stokou. Bývalý místopředseda ANO nechal policií šetřenou korupci svých někdejších kolegů růst dlouhé roky a jako brněnský lídr přinejmenším manažersky selhal, když se prostě nechal zastínit prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem. 

Vokřál tak vlastně jen následoval pražskou exprimátorku ANO Adrianu Krnáčovou, kterou hnutí před dvěma roky do (komunálních) voleb radši nepustilo samo – byla příliš toxická. Zbylo po tom dost zlé krve a taky její „thriller ze zákulisí pražské politiky“ jménem Hydra, Hybris nebo Zpupnost – to podle toho kdo a kdy její opus zrovna vydává. Doufejme, že aspoň v literární tvorbě zůstane mezi „pragmatickými mučedníky“ ANO sama. Jedna Hydra totiž úplně stačí.

SDÍLET
sinfin.digital