S fušery u kormidla. Kudy vede cesta od monstr projektů k Česku budoucnosti?

Česko prožívá jedno z nejtěžších období moderní historie. Koronavirovou epidemii, černou labuť prostupující celou naší společností. S covidem-19 se dříve či později vypořádáme. Bude dostatek vakcíny, vědci najdou lék. Co však také virová epidemie mimoděk obnažila, je i to, jak funguje naše společnost. Náš stát. Co jsme za ty více než tři dekády svobody vybudovali. A často to je velmi rozpačitý pohled. 

V dobrých časech je jedno, kdo stojí u kormidla. Jestli ostřílený mořský vlk, anebo zelenáč. Když před sebou mají klidnou hladinu, vycházející slunce a mírný vánek ve tváři, oba vedou loď podobně. Až když začne dunět hrom, lítat blesky a vlny se dobývají na palubu, je jasné, s kým do bouřky vjet nechcete. Se správou země je to stejné – a přesto jsme se ocitli v covidové bouři u kormidla s naprostými fušéry. 

Kdysi jsme si pro těžké chvíle vybírali politiky kalibru T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Václava Havla. Vzory pro společnost. Dnes máme prezidenta, který dělá společnosti naschvály, premiéra, kterému jde hlavně o byznys a dotace, sněmovnu, kde lítají flákance. A bohužel i komunisty, kteří poté, co 40 let pustošili tuto zemi, jsou nějakým bizarním řízením osudu stále legitimní sněmovní stranou, navíc u moci. 

Amatérismus, nekompetence a neodbornost – naprosté většiny – politiků, kteří vedou tuto zemi, se až příliš bolestivě obnažuje právě během epidemie covidu-19. V přípravě na očkování. Ve finanční pomoci potřebným. V absenci konzistentní strategie boje s nemocí. Mezinárodní žebříčky, které po roce 1989 často měly Česko rády, nás najednou začaly zařazovat na samý chvost. Například ten v počtu nově nakažených. Jak psal šéfredaktor INFO.CZ Michal Půr – z Česka se stává Somálsko Evropy. 

Na jedné straně mají politici ústa a programová prohlášení plná digitalizací, transformací, investicí a kdoví jakých dalších -icí. Ve skutečnosti je zásadní problém připravit jakýkoliv online systém, aby se hned po startu nezhroutil, transformovat se nejspíš budeme do monstr-kanálu Dunaj-Odra-Labe a balík evropských peněz na pomoc s proměnou ekonomiky padne na předvolební zvýšení mezd zaměstnaců. A to nemluvě o věčných slonech v místnosti, jako je desítky let odkládaná sociální reforma, zeštíhlení státního aparátu, nová koncepce školství či budoucnost energetiky. 

Na INFO.CZ nechceme pouze kritizovat, co dělají politici špatně. Chceme být součástí konverzace o tom, jak by mělo vypadat Česko budoucnosti. Součástí řešení. Proto jsme připravili nový seriál, který se bude největším výzvám současnosti podrobně věnovat. Budeme zkoumat, jak se s nimi vypořádali v zahraničí a zda je takový přístup přenositelný i do Česka. Budeme se ptát, analyzovat – a doufáme, že i inspirovat. Jde nám o hledání pozitivních příkladů – ovšem těch realizovatelných. K tomu, aby se z Česka v digitalizaci stalo druhé Estonsko Evropy, o tom nestačí jenom mluvit. Je pro to třeba i něco udělat. 

sinfin.digital