Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S kým se Chovanec objímá, když se nikdo nedívá? Komentář Vratislava Dostála

S kým se Chovanec objímá, když se nikdo nedívá? Komentář Vratislava Dostála

Důležitá je v politice tendence, nikoli současný stav. Určujících proměnných, které zásadně ovlivní nejbližší dny českého politického provozu, je přitom několik. Zatímco prezident Miloš Zeman ještě nepřijal demisi první Babišovy vlády, předseda hnutí ANO už spřádá plány, jak sestaví tu druhou. Chtěl by ji mít do konce února. Otázek je ale několik: kdy ho prezident pověří sestavením vlády, s kým najde většinu v dolní komoře, zda bude vydán k trestnímu stíhání a jak dopadne druhé kolo prezidentských voleb? Aktuální pohyby české politiky komentuje Vratislav Dostál.

Je středa krátce po poledni, postávám ve sněmovně několik kroků od novinářského atria, na kohosi čekám. Kousek ode mě jeden z kolegů zpovídá ministra životního prostředí Richarda Brabce a tu se na místě zjeví Milan Chovanec z ČSSD. V momentě, kdy spatří místopředsedu hnutí ANO, rozpřáhne své široké paže a s úsměvem na rtech se k němu nakloní. „Zdravím budoucího premiéra,“ praví spiklenecky. Oba se – jako staří známí, kteří na rozdíl od zbytku přítomných rozumí svým gestům a řeči – zasmějou, poplácají po zádech a jdou si po svém.

Možná bezvýznamná historka, každý, kdo se pohybuje v politice, je svědkem podobných výjevů téměř denně. Možná ale ne. Kratičká scénka se odehrála chvíli před první schůzkou špiček ANO a sociální demokracie o nové vládě. A pokud bychom měli brát vážně tón a vstřícnost, o které se všichni zainteresovaní o několik hodin později po jednání vzájemně ujišťovali před novináři, jeden by skoro uvěřil řečem, podle kterých je všechno už nejméně od prosince domluvené.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>> 

Tak jednoduché to ale nebude. „Pane redaktore, já jsem byznysmen a manažer. Když hrajete nějakou partii, a je jedno, jestli něco chcete koupit, nebo hrajete šachy, tak jednáte všude a se všemi,“ řekl premiér a předseda hnutí ANO v rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Právo. A přestože prezident ještě nepřijal demisi Babišovy první vlády, natož aby ho pověřil vyjednáváním o té druhé, další schůzky má Babiš naplánované v rychlém sledu, dneska v 18:00 se sejde s SPD, příští týden s komunisty. Jednat bude také s lidovci a ODS.

Nejspíš pracuje primárně na dvou scénářích: prvním je koalice složená z bloku hnutí ANO a ČSSD, který podpoří buď komunisté, anebo doplní lidovci. Druhým jednobarevná vláda hnutí ANO s nějakou formou podpory SPD a KSČM. A jen tak mimochodem, Tomio Okamura tento týden slevil z původně nepřekročitelného požadavku, že chce mít své zástupce přímo ve vládě. Prý už mu stačí pouze programové ústupky. Babiš se ale k závislosti na hlasech komunistů a nácků zas tak nemá. Jde pořád o záložní variantu.

Zároveň se situace jeví tak, že ANO není ochotno Babiše obětovat. Jak z této šlamastiky, naznačil ve středu právě Milan Chovanec: „Pokud bude Andrej Babiš vydán, tak tady samozřejmě existuje možnost, že státní zastupitelství posoudí stížnost a postaví se k tomu dle zákona. To znamená, že lze přerušit trestní stíhání, lze ho vrátit policii k došetření, lze ho zrušit. Jestli má pravdu Andrej Babiš v tom, že to celé stojí na vodě, a já si to na základě informací z veřejného prostoru nemyslím, tak toto je cesta, jak Andrej Babiš nebude stíhán v řádu několika týdnů nebo měsíců.“

Aby toho nebylo málo, do hry vstupují další proměnné, které mohou dynamiku a plány jednotlivých aktérů zvrátit. Podle zákulisních informací trvalo hnutí ANO na tom, aby sněmovna hlasovala o vydání či nevydání Andreje Babiše až v pátek, právě kvůli tomu, že se ve čtvrtek koná schůzka ANO s SPD. Andrej Babiš sice v úterý ráno ve sněmovně hřímal, že se nechá k trestnímu vydání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo vydat, podle všeho ale půdovně uvažoval jinak. Skoro jistě nešlo o plán, se kterým kdokoli z hnutí ANO ještě minulý týden počítal. Ostatně náš rozhovor s Taťánou Malou je toho důkazem.

Babiš se spoléhal na svědectví bývalého detektiva Jiřího Komárka, který byl pozván na úterní jednání Mandátového a imunitního výboru. V danou chvíli nejspíš pracoval s tím, že Komárek potvrdí jeho argumentaci opřenou o údajný komplot mafiánských struktur a přesvědčí většinu ve výboru, aby jeho vydání nedoporučil. Do děje ale po prvním kole prezidentských voleb a především poté, co Babiš jen vlažně podpořil v sobotu Zemana, vstoupil ministr vnitra Lubomír Metnar (který má blízko právě k prezidentovi), když nezbavil Komárka mlčenlivosti. Jinak řečeno: Zeman hodil do plánu Babiše vidle.

Přesto nelze vyloučit, že ho sněmovna k trestnímu stíhání v danou chvíli nevydá. V dnešním rozhovoru pro INFO.CZ o tom hovoří předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Tím, že jsme to nezařadili na jednání už ve středu, kde jsme byli opět přehlasování, ačkoliv ho deklarativně chce vydat i SPD, vznikl zase prostor pro nějaké politikaření. Velmi s tím souvisí volba prezidenta. Pokud totiž prezident někoho podpořil a ten ho zase recipročně podpořil ve volbě prezidenta, tak není pro obhajujícího Miloše Zemana úplně žádoucí, aby ten, koho podpořil, byl sněmovnou zbaven imunity a vydán k trestnímu stíhání.“

Ať už se k hlasování poslanci dostanou, či nikoli, Babiš i Zeman musejí počítat, že kolem toho bude ještě několik dnů humbuk. A to není zdaleka vše. Příští týden bude kulminovat prezidentská kampaň, podpásovými údery se to v médiích hemží už teď a prakticky není vůbec jisté, jak výsledek volby ovlivní politickou atmosféru v zemi. Pokud vyhraje Jiří Drahoš, Babišovi přibudou starosti a jak otevřeně pravil v již citovaném rozhovoru pro Právo, s novou vládou si bude muset hodně pospíšit. Podle svých slov by chtěl mít hotovo do konce února.

Jenomže: pokud Zeman přijme jeho demisi až příští týden ve středu, vůbec není nikde psáno, že po prohraných volbách dodrží slib a pověří ho sestavením vlády i napodruhé. Vrtošivý stařík bez jakýchkoli zábran bude mít do 7. března dostatek času, aby to ještě zavařil každému, kdo se patřičně nezasadil o jeho znovuzvolení. Ostatně v zákulisí lze zaslechnout zkazky, jak Zeman Babiše ponouká k tomu, aby s ním držel basu a odpustil si lišácké rady stran jeho spolupracovníků a zahraniční politiky. Pokud totiž prezidentské volby prohraje, celá architektura jejich společného plánu vezme za své.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744