S rouškami je to zase jinak, ve školách povinné nebudou. A Vojtěch, ten v září ještě bude ministr?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Chaos kolem povinného nošení roušek je zase o trochu větší. Stal se z toho absurdní cirkus, který už zavání dobře promyšleným plánem na definitivní diskreditaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Skoro se chce říct, že se koná jeho veřejná politická poprava v přímém přenosu. Vojtěch si to uvědomuje a před novináři dnes působil přinejmenším sklesle. Možné ale je, že snese úplně všechno a funkce se za žádnou cenu nevzdá.

V pondělí premiér Andrej Babiš – tak to řekl Vojtěch dnes na tiskové konferenci – souhlasil s novým plánem zavádění roušek, mimo jiné také ve školách, obchodech, v kadeřnictvích a službách. Reakce veřejnosti na vyhlášené novinky ale byly poměrně jasně odmítavé. Babiše a spol. kritizovali novináři, experti, učitelé nebo zástupci obchodních center. Mimo jiné proto, že Rada vlády pro zdravotní rizika, což je orgán, který Babiš ustavil v červenci kvůli tomu, aby z pozice předsedy osobně dohlédl na projekt Chytré karantény, svůj aktualizovaný plán nepodložila žádnými daty, trendem nebo analýzou vývoje šíření koronaviru. 

Jenomže Babiš se neřídí expertízou, nýbrž veřejným míněním. Pokud u lidí viditelně narazí, kdykoli popře sám sebe. Přesně to se teď nejspíš stalo v případě roušek, které měly být od září povinné ve školách nebo obchodech. Premiér potvrdil, že je mistrem veletočů a chaotického řízení státu, ale taky že to paradoxně umí prodat jako svou přednost. Voličům prostě vysvětlí, že chybovat je lidské a že s ohledem na reakce je normální vzít zpátečku a uznat kritiku. A možná taky hodit vinu trochu na někoho jiného. Úplně ho vidím: Na rozdíl od Kalouska nebo ODSky umím uznat chybu!

Pád Nečasovy vlády byl „pučem“, který je třeba vyšetřit. Státní zástupci by měli rezignovat

Co na tom, že naprosto diskredituje své partnery, podřízené, poradce a experty, kteří kývli na to, že budou součástí jeho týmu. Takže ještě jednou pro pořádek: Předsedou Rady vlády pro zdravotní rizika, která v pondělí opětovné zavádění roušek schválila – člověk by čekal, že se tak stalo po pečlivém zvážení dat – je premiér Andrej Babiš. Dále v ní jsou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar, vládní zmocněnci pro digitalizaci Vladimír Dzurilla a pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, předseda Asociace krajů Jiří Běhounek a zástupce zdravotních pojišťoven – náměstek ředitele VZP ČR pro zdravotní péči David Šmehlík  .

Ze všech udělal Babiš diletanty, kteří po dnešním obratu vypadají, jako že nevědí, co dělají. Temný stín dopadá ale ze všeho nejvíc právě na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. A je otázka, jak dlouho může člověk systematické ponižování a diskreditaci svého jména vydržet. Pokud si člověk vzpomene, jak ho Babiš na jaře „školil“ při naživo vysílaných tiskových konferencích, nelze vyloučit, že Vojtěch skousne cokoli a premiérovi bude sloužit až do konce jeho dnů v politice. Spíše to ale působí dojmem, že ho chce šéf vlády postupně usmýkat. Ostatně Babiš na tiskovce, kde se obrat o 180 stupňů oznamoval, chyběl. Typicky v tom nechal ministra vykoupat. Závěr? Babiš nechce Vojtěcha odvolat, přiznal by tak, že jde o mizerného ministra, a tedy o vlastní špatnou „manažerskou“ volbu. Ze všeho nejvíc se to jeví tak, že ho chce k rezignaci postupným ponižováním dotlačit.

SDÍLET
sinfin.digital