S rouškami je to zase jinak, ve školách povinné nebudou. A Vojtěch, ten v září ještě bude ministr?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Chaos kolem povinného nošení roušek je zase o trochu větší. Stal se z toho absurdní cirkus, který už zavání dobře promyšleným plánem na definitivní diskreditaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Skoro se chce říct, že se koná jeho veřejná politická poprava v přímém přenosu. Vojtěch si to uvědomuje a před novináři dnes působil přinejmenším sklesle. Možné ale je, že snese úplně všechno a funkce se za žádnou cenu nevzdá.

V pondělí premiér Andrej Babiš – tak to řekl Vojtěch dnes na tiskové konferenci – souhlasil s novým plánem zavádění roušek, mimo jiné také ve školách, obchodech, v kadeřnictvích a službách. Reakce veřejnosti na vyhlášené novinky ale byly poměrně jasně odmítavé. Babiše a spol. kritizovali novináři, experti, učitelé nebo zástupci obchodních center. Mimo jiné proto, že Rada vlády pro zdravotní rizika, což je orgán, který Babiš ustavil v červenci kvůli tomu, aby z pozice předsedy osobně dohlédl na projekt Chytré karantény, svůj aktualizovaný plán nepodložila žádnými daty, trendem nebo analýzou vývoje šíření koronaviru. 

Jenomže Babiš se neřídí expertízou, nýbrž veřejným míněním. Pokud u lidí viditelně narazí, kdykoli popře sám sebe. Přesně to se teď nejspíš stalo v případě roušek, které měly být od září povinné ve školách nebo obchodech. Premiér potvrdil, že je mistrem veletočů a chaotického řízení státu, ale taky že to paradoxně umí prodat jako svou přednost. Voličům prostě vysvětlí, že chybovat je lidské a že s ohledem na reakce je normální vzít zpátečku a uznat kritiku. A možná taky hodit vinu trochu na někoho jiného. Úplně ho vidím: Na rozdíl od Kalouska nebo ODSky umím uznat chybu!

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital